Teplotní rekordy padají jako listí

Šestý den padají na území České republiky teplotní rekordy, pro 10. listopad naměřili nejvyšší teplotu na většině stanic. Nejvyšší hodnotu sledovali na teploměru v Dyjákovicích na Znojemsku, kde ukázal 20,8 stupně Celsia. Přes dvacítku teplota vyběhla ještě v Kopistech na Mostecku. Velmi teplé počasí nekončí, v jeho znamení by se měl odehrát i středeční svátek svatého Martina.

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook - Počasí ČT Autor: Jana Kubínová

Rekordy hlásilo 98 ze 139 stanic, kde počasí sledují alespoň 30 let. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu dosáhly teploty absolutního listopadového rekordu na šesti místech. Dnešní rekord v Dyjákovicích překonal dosavadní maximum 15,7 stupně Celsia z roku 1997, teplota 20,5 stupně naměřená dnes v Kopistech vyřadila z tabulky rekordů 16,1 stupně z roku 1977.

Dalších devět míst mělo rekordní teplotu nad 19 stupňů, hlavně v podhůří Krušných hor, na jižní Moravě a ve středních Čechách. Překonána byla také nejvyšší teplota pro dnešní den v pražském Klementinu, kde se měří už 240 let. Původní rekord z roku 1977, který měl hodnotu 16,7 stupně, byl přepsán novou hodnotou 19,2 stupně Celsia.

Rekordně teplé období je v listopadu velmi neobvyklé

Mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák upozornil, že větrné počasí rozrušilo inverzi z minulého týdne a teploty proto klesají s nadmořskou výškou, jak je obvyklé třeba v létě. I nejnižší denní teplotní maxima naměřená dnes v Krkonoších jsou ale nezvykle vysoká. Na Labské boudě teploměr ukázal 6,9 stupně a na Luční boudě 6,7 stupně Celsia. V tomto období roku tam přitom v chladnějších letech sněží.

Video Události za okamžik a počasí
video

Počasí ČT: Listopad přepisuje tabulky rekordů

Podle Dvořáka je velmi neobvyklé, aby teplotní rekordy padly šest dnů po sobě. Zvláště v listopadu se teplotní maximum obvykle objeví jen v jeden den jako výkyv počasí. Nynější vlna rekordů je způsobena silným západním oceánským prouděním, které s sebou přináší teplý a vlhký vzduch. Na listopad velmi teplo by mělo být i v dalších dnech. Ve středu meteorologové očekávají přes den 13 až 17 stupňů a ve čtvrtek 12 až 16 stupňů Celsia.