Opozice si ťuká na čelo, koaliční politici vyznamenané nehodnotí

Kritikou za udělení státního vyznamenání Miroslavu Tomanovi, bývalému ministru zemědělství v předlistopadové komunistické vládě Lubomíra Štrougala, nešetří politici pravicové opozice. Předseda občanských demokratů Petr Fiala to považuje za „malou říjnovou socialistickou demontáž“ listopadu 1989, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek s nadsázkou odhaduje, že by příště mohl být vyznamenán i sám Štrougal. Koaliční poslanci jsou ve svém hodnocení usazenější.

Miloš Zeman přednesl slavnostní projev při příležitosti udělení státních vyznamenání
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Místopředsedkyně ODS a poslankyně Miroslava Němcová kritikou nešetřila. Prezident podle ní dál vede „válku s českou společností a vzal si jako rukojmí počestné a slušné lidi jako vědce nebo lékaře k tomu, aby mohl vyjmenovat ty, kteří mu nasypali peníze do volební kampaně, anebo ty, kteří spolupracovali s StB.“

„Nevěřil bych, že státní vyznamenání demokratické ČR může dostat komunistický normalizační funkcionář. Malá říjnová socialistická demontáž Listopadu,“ konstatoval šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Na medaili pro Tomana  odle svých slov „vykulil oči" i Zemanův předchůdce na Hradě Václav Klaus. Pro rádio Frekvence 1 hovořil o průlomu polistopadové tradice. „Poprvé dostal vyznamenání ministr bývalé komunistické vlády, což se prostě dodnes nestalo," prohlásil.

Zástupci koalice byli k Zemanově volbě smířlivější. „Nebudu hledat kontroverze v rozhodnutí prezidenta, chápu to jako jeho rozhodnutí a respektuji je," uvedl předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Video Události
video

Události ČT: Zeman prý vyznamenal statečné a pracovité. Pravice mu vyčítá Tomana

Podle předsedy lidovců a vicepremiéra Pavla Bělobrádka vypovídá výběr oceněných o vkusu Zemana. „Každý si o tom může udělat obrázek sám. Osobně bych některé neocenil, ale nejsem prezident republiky," řekl České televizi. Hodnotit oceněné odmítl i předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že mu to nepřísluší, protože to je právo a rozhodnutí prezidenta.

Toman je schopný člověk. Medaile mě ale také překvapila, tvrdí předseda komunistů

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je výběr oceněných výsostným právem prezidenta. „Ti, kteří ocenění dostali, v každém případě patří mezi špičky svého oboru,“ řekl ČT. Výběr Tomana ho ale také překvapil: „Nečekal jsem to. Na druhou stranu byl a je vynikajícím odborníkem. Naše zemědělství bylo vzorem pro řadu států, a to nejen socialistických. Osvědčil se i jako soukromý podnikatel. Je to čestný a schopný člověk.“

Video Studio ČT24
video

Němcová: Zeman zlovolně a záměrně dál rozděluje společnost

Němcová: Zeman zlovolně a záměrně dál rozděluje společnost

Kalousek: Vyznamenání Tomana je políček polistopadovému vývoji

Filip: Toman je čestný a schopný člověk