Důvěra Čechů v EU je na minimu, v referendu by většina členství odmítla

Tři pětiny Čechů nejsou spokojeny se členstvím v Evropské unii a v případném referendu by hlasovaly proti vstupu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, která zaznamenala vůbec nejnižší podporu Unie od roku 2004, kdy se Česko stalo její součástí. Rostoucí nespokojenost podle sociologů úzce souvisí s komplikovaným řešením uprchlické krize.

Na členství v Evropské unii reaguje negativními pocity více než polovina občanů. 58 procent dotázaných má konkrétně značné obavy nebo cítí mírné znepokojení. Přitom u lidí, kteří mají strach z uprchlíků, jsou nepříjemné pocity mnohem častější.

„Obavy českých občanů z uprchlíků vztah k Evropské unii, která po svých členských státech požaduje solidární řešení uprchlické krize, nepochybně nepříznivě ovlivňují,“ uvedli autoři průzkumu. Česká republika spolu s několika dalšími státy odmítá trvalé kvóty na přerozdělování migrantů, je ale zatím v menšině.

Pro vstup do EU by hlasovalo jen 38 procent lidí

Od vstupu Česka do Unie zjišťuje STEM i odpovědi na hypotetickou otázku, jak by dopadlo hlasování v referendu o vstupu do EU, pokud by se konalo znovu. Původně většinový souhlas české veřejnosti postupně oslaboval, na jaře 2011 se vyrovnal podíl hlasů pro a proti a v dalších letech začali převažovat odpůrci Unie.

Současných 38 procent lidí pro vstup představuje dosud nejnižší hodnotu. „Výsledky potvrzují aktuální většinové negativní naladění české veřejnosti ve vztahu k Evropské unii. Nepříznivé pocity jasně převažují,“ konstatovali autoři průzkumu.

Smířlivější postoj k EU mají mladí a pravice

Vůči EU jsou častěji vstřícnější mladší lidé, s vysokoškolským vzděláním a lidé z domácností v příznivé materiální a finanční situaci. V poslední době ale výrazněji oslabila spokojenost lidí středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných a osob starších 45 let.

Z hlediska politické orientace mají k EU příznivější vztah především lidé pravicově orientovaní, konkrétně příznivci TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Protievropské postoje jsou naproti tomu charakteristické pro levicově orientované občany a především pro voliče KSČM.

Analytici ale upozorňují, že spokojenost s členstvím v EU výrazněji oslabuje naopak u lidí s příznivějším vztahem k Unii, tedy více u pravicově a středově orientovaných než u lidí levicově zaměřených.