Dvacet tisíc tam, deset tisíc zpět. Pacienti platili za doporučení očních lékařů

Reportáž: Neetická praxe oční kliniky Lexum (zdroj: ČT24)

Až dvacet tisíc korun za operaci očí platí na soukromé klinice pacienti – a klinika potom posílá deset tisíc korun očnímu lékaři, který pacientovi kliniku doporučil. Takovou praxi popsala Česká televize u oční kliniky Lexum, zřejmě ale není jediná a podobně si podle informací reportéra ČT Petra Vaška nechávají „posílat“ pacienty i další soukromé oční kliniky.

Na soukromé oční kliniky, kde pacienti platí za laserovou operaci jednoho oka většinou mezi 15 a 20 tisíci korunami, přicházejí pacienti, které tam pošle jejich oční lékař. Ten to nečiní zadarmo, respektive v rámci platu, který za ošetření pacienta dostává. Nejde ani o to, co je pro pacienta nejlepší. Kliniky totiž za pacienty, kteří k nim přicházejí, lékařům platí.

Například oční klinika Lexum nabízí lékařům desetitisícovou odměnu. „Smluvní strany se dohodly, že lékaři za provádění služeb pro objednatele (… ) náleží odměna ve výši 10 000 Kč měsíčně,“ stojí ve smlouvě, kterou s lékaři uzavírá. Následuje upřesnění zmíněných služeb: „Lékař se zavazuje pro objednatele provádět (…) doporučení provedení zákroků objednatele pacientovi, (…) zajištění kontaktu pacienta s objednatelem.“

Lékařská fakulta: Eticky je to naprosto špatně

Praxi, která je podle informací České televize běžná i u dalších obdobných soukromých klinik, ostře kritizuje přednosta Ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Vácha. Poukázal, že tak lékaři především ztrácejí důvěru svých pacientů.

„Eticky to je samozřejmě naprosto špatně. Najednou musím být velmi ostražitý, když mně lékař něco doporučuje. Vůbec si nemohu být jist, jestli mi to doporučuje kvůli mému zdraví, nebo proto, že sám za to má nějaké benefity,“ uvedl Marek Vácha. „Mám velkou obavu, že jste jen poodhrnuli cípek prostěradla a že kdybychom šli dál, tak je to v našem zdravotnictví spíš častější jev.“

obrázek
Zdroj: ČT24

Takřka shodně odpověděl na čtvrteční interpelaci poslance Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL) také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD): „Narušuje to základní důvěru mezi pacientem a lékařem. Pacient spoléhá na to, že lékař mu doporučí to, co je pro jeho zdraví dobré, ale ne to, co je dobré, protože dostane nějakou provizi.“

Výtka etické kapacity ani ministerstva zdravotnictví ale bez dalších kroků nic nezmůže. Jak klinika, tak lékaři tvrdí, že na smlouvách na posílání pacientů ke konkrétnímu soukromníkovi není nic výjimečného. „Spolupracujícím subjektům naprosto legitimně kompenzujeme čas, který věnují tomu, aby svým pacientům poskytly informace o moderních léčebných metodách a postupech,“ uvedla klinika Lexum.

Ministerstvo chce případ vyšetřit

Prezident České lékařské komory Milan Kubek potom s mírnou nadsázkou naznačil, že by stejně mohli postupovat i lékaři jiných oborů: „Většina z nás doporučení dává zadarmo. Otázkou je, jestli většina z nás nejsou hlupáci.“

Ministerstvo zdravotnictví ovšem trvá na tom, že lékaři se při odesílání pacientů na operace musí řídit jen zdravotním stavem pacientů. Jakékoli platby za podobné služby jsou podle ministra Němečka nepřípustné. Resort se chystá praxi soukromých očních klinik a jejich smluvních partnerů-lékařů prošetřit. Výsledky chce mít hotové během několika týdnů.