Do školních jídelen míří inspektoři. Posvítí si na kvalitu obědů

Kvalitu obědů školních jídelen začal kontrolovat Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zajímá ho třeba nutriční složení anebo zastoupení instantních směsí. Inspekce, která teď začala, potrvá do června. Vzorek odebere hygiena v každém kraji ze dvou náhodně vybraných škol. Celý projekt vyhodnotí SZÚ do konce roku 2016 a následně navrhne případné změny ve spotřebním koši.

Školní obědy
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Jídlo se vyfotí a nabere do speciálních pytlíků a nádobek. Pak putuje na nutriční rozbor. V současnosti se jídelny řídí takzvaným spotřebním košem. Výzkum má ověřit, zda i v dnešní době dětem zajistí správnou výživu.

„Spotřební koš vznikl před pětadvaceti lety a my bychom potřebovali vědět, jestli je ještě funkční.“

Alexandra Košťálová

Centrum podpory veřejného zdraví, SZÚ

Ideální oběd představuje podle ústavu třeba kombinace polévky z luštěnin a zeleniny, ryby s rýží a mrkvovým salátem. „Školní oběd by měl být hlavně pestrý. Měl by sestávat z dostatečného množství bílkovin a zeleniny,“ dodala Košťálová.

Ideální oběd podle Státního zdravotního ústavu
Zdroj: ČT24
Video Události
video

Události: Na obědy školáků si posvítil Státní zdravotní ústav

Školní kuchařky přitom pracují s omezeným rozpočtem, zhruba 30 korunami za suroviny na jedno jídlo. Mají navíc přesně určeno, kolik musí děti dostat za týden masa, tuků, cukrů, ovoce a zeleniny. Otestovat kvalitu jídla můžou na některých školách přímo rodiče.

Zatímco kvalita školních obědů je důsledně kontrolovaná, automaty na jídlo a sladkosti zůstávají bez stálé regulace. Jejich obsah přitom chtělo ministerstvo upřesnit vyhláškou od 1. září. Ta ale pořád není hotová a termín jejího dokončení zatím není známý. Do té doby závisí nabídka na rozhodnutí škol.