Česko vysílá na maďarské hranice 25 vojáků a chystá výrazné posílení

Vyslání asi 25 vojáků a ženijní techniky do Maďarska, které žádá o pomoc s ochranou hranic, schválila vláda. Odcestují v polovině října. Kabinet navíc chystá výrazné posílení mise. Podle ministra vnitra Milana Chovance by mohlo na vnější schengenské hranice odjet přes sto českých vojáků a policistů.

Čeští vojáci by měli podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v Maďarsku působit od 15. října do 15. prosince. Do země armáda vyšle pět těžkých nákladních automobilů pro přepravu materiálu s posádkou, vrtací soupravu s obsluhou pro stavbu sloupů hraničního plotu a deset polních kuchyní, každá z nich může připravit jídlo pro 60 lidí. Vojenští kuchaři do Maďarska nepojedou. Náklady zaplatí ministerstvo obrany.

O pomoci Maďarsku bude na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra zemí EU v Lucemburku jednat ministr obrany i vnitra. „Je to první fáze, uvidíme, co bude dál. Ve čtvrtek budu jednat v Bruselu s novým ministrem obrany Maďarska. Je tam možný i určitý další vývoj,“ naznačil Stropnický. Česko by podle něj mělo vyslat do Maďarska i další posily. Podle Chovance by na maďarské hranice do dvou týdnů mohlo odjet více než sto českých vojáků a policistů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) upřesnil, že by na lucemburské schůzce měly padnout technické informace, na základě kterých by „ministerstva vnitra a obrany mohla připravit příslušný materiál na jednání vlády“.

Chovanec má mandát povinné kvóty odmítnout 

V souvislosti s rostoucím počtem migrantů se v Evropské unii znovu mluví i o zavedení povinných kvót. Česká vláda schválila mandát pro ministra vnitra a ten mu jasně říká, že má povinné kvóty odmítnout. „Doufám, že se ta věc projedná, státy budou moci říct svoje připomínky a pokud se bude hlasovat, budeme proti,“ uvedl Chovanec.

Česko i nadále zůstává mimo hlavní migrační proud. Během neděle zajistila policie jen čtyři běžence. Všichni byli palestinské národnosti. „Zatím devět desetin z těch, kteří prchají před válkou, nadále zůstává v uprchlických táborech v Iráku či v Sýrii nebo v okolních zemích – Turecku, Libanonu, Jordánsku (…) Měli bychom se snažit je tam udržet,“ upozornil v pořadu Hyde Park místopředseda výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Ivan Gabal

Ivan Gabal

místopředseda výboru pro obranu Poslanecké sněmovny

„Buď vyřešíme situaci na Blízkém východě vojenskou stabilizací, nebo budeme muset přijímat uprchlíky. To je základní politické dilema, které dnes evropští politici musí řešit, a to na úrovni armád a obranných rozpočtů tak, aby byli připraveni i na variantu, že bychom pozemní operaci museli spustit.“

Ivan Gabal

místopředseda výboru pro obranu Poslanecké sněmovny
Video Události
video

Události: Česká republika pomůže Maďarsku, kvóty dál odmítá

Události: Česká republika pomůže Maďarsku, kvóty dál odmítá

Gabal: Česko se na finanční pomoci uprchlíkům podílí minimálně

Zaorálek: Není nač čekat. Veřejnost chce, abychom jednali rychle

Vláda schválila vyslání vojáků a techniky na pomoc Maďarsku

Milan Chovanec: Ke kvótám má výhrady více zemí