Pelikán: Protikorupční speciál by měl vyšetřovat rychleji a kvalitněji

„Zcela se mění konfigurace vztahů v soustavě státních zastupitelství,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán na adresu novely zákona o státním zastupitelství, kterou má projednanou s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle novely by měl nově vzniknout speciální útvar, který bude bojovat s korupcí. „Z protikorupčního speciálu se stala autonomní jednotka izolovaná od zbytku soustavy,“ uvedl Pelikán.

Video Pelikán: Protikorupční speciál by měl vyšetřovat rychleji a kvalitněji
video

Pelikán: Protikorupční speciál by měl vyšetřovat rychleji a kvalitněji

Dnes už se vyšetřuje vše, co se vyšetřovat má, občas ale pokulhává kvalita. Od nového speciálu si slibujeme, že vyšetřování půjde rychleji a jeho výsledky budou přesnější a kvalitnější.

Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti
Zákon počítá i s posílením nezávislosti, ale zároveň i odpovědnosti státních zástupců. Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci se zruší. Novela mění i systém jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců. Vedoucí žalobci jsou nyní prakticky neodvolatelní, nově by ale měli být jmenovaní na sedm let.
Struktura státního zastupitelství podle chystané novely
Zdroj: ČT24

Po účinnosti novely bude pozice každého vedoucího krajského státního zástupce přesoutěžena. V průběhu dalších let budou následovat výběrová řízení i na pozice vedoucích okresních zastupitelství. „Za jeden rok se vymění státní zástupci krajští a vymění se ve výběrovém řízení,“ řekl Pelikán. „To, že by mělo dojít ke změnám v tak krátké době, není moudré,“ myslí si stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Chvojka.

Předloha zamíří na přelomu roku na vládu, pokud projde legislativním procesem, mohla by být účinná v průběhu roku 2017.