Nová pravidla pro udělení azylu mají být rychlejší a přísnější

Poslanci od dubna projednávají nová pravidla pro udělování azylu v Česku. Novela reaguje i na aktuální uprchlickou krizi v Evropě. Děti bez rodičů by například měly mít možnost bezplatné zdravotní péče. Dospělí by mohli začít pracovat dříve než po roce pobytu v Česku.

Bezpečnostní výbor sněmovny už nová pravidla podpořil, navrhl ale, aby se zkrátily lhůty, dokdy cizinci nesmějí v Česku pracovat. Obce, na jejichž území je zařízení pro imigranty, by také mohly od vlády dostat mimořádné dotace a rovněž osm korun na den na každého cizince.

V momentě, kdy cizinec zařízení opustí, musí mít u sebe alespoň čtyři sta korun, aby měl na cestu za hranice. Pokud nebude mít své peníze, dostane je od státu. Řadu věcí, jako například způsob vyhoštění, novela zrychluje a rovněž zpřísňuje.

Soudy by cizince mohly trestat vyhoštěním

Výborem prošel návrh, aby se v trestním zákoníku objevila věta, že soudy budou mít povinnost v určitých případech trestat cizince vyhoštěním. Ne všichni členové výboru s tím ale souhlasili. „Aby poslanci v jednotlivých změnách přesně říkali, co má soud nařídit za trest, to přece nejde,“ domnívá se člen bezpečnostního výboru Bronislav Schwarz (ANO).

Video Události
video

Nová pravidla pro udělení azylu mají být rychlejší a přísnější

Novelu nyní čeká ve sněmovně závěrečné třetí čtení, poslanci by o ní mohli hlasovat tento pátek. Pokud projde sněmovnou i Senátem a podepíše ji prezident, začne platit od příštího roku.