Poslanci po vyostřené debatě schválili asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou

Čeští poslanci po mnohaměsíčních průtazích v noci schválili asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou. V několikahodinové vyostřené debatě ji nejvíce kritizovali komunističtí poslanci, sociální demokraté zase odsoudili projevy extrémního nacionalismu. Senát přitom dohodu podpořil bez větších diskusí už loni v prosinci. K samotné ratifikaci nyní chybí jen podpis prezidenta Miloše Zemana.

Video Poslanci schválili asociační dohodu
video

Poslanci schválili asociační dohodu

Souhlas s ratifikací vyjádřilo 107 ze 138 přítomných poslanců. Proti bylo jen všech 29 přítomných komunistických poslanců, kteří se ještě před hlasováním neúspěšně pokoušeli jednání opět odložit. Dva poslanci hnutí Úsvit se zdrželi.

Výsledky 99. hlasování  31. schůze Poslancké sněmovny Parlamentu ČR

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna neprosadil doprovodné usnesení, v němž měli poslanci uvést, že Ukrajina se začne přibližovat k EU až potom, co prosadí dalekosáhlé ekonomické a politické reformy. Návrh také poukazoval na nutnost „omezení vlivu zkorumpovaných oligarchů s jejich soukromými armádami“ a utlumení projevů extrémního nacionalismu. Psalo se v něm dále o decentralizaci země při zachování celistvosti a svrchovanosti. Pro návrh hlasovala jen ČSSD a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Debatu provázely ostré slovní přestřelky i o nacismu a komunismu nebo o někdejším kontroverzním ukrajinském politikovi Stepanu Banderovi. Komunisté mluvili o polofašistickém režimu na Ukrajině. Zvolili i zdržovací taktiku, když si dvakrát vzali přestávku na jednání klubu a neúspěšně navrhovali rozhodování o smlouvě odročit. Představitelé koalice i pravicové opozice naopak zdůrazňovali potřebu schválení dohody, pomůže podle nich stabilizaci Ukrajiny.

Ukrajinský ministr Česku srdečně poděkoval

Hned ráno českému parlamentu za schválení dohody srdečně poděkoval na svém twitterovém účtu ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. „I když jsem v Koreji, je Evropská unie vždy středem mé pozornosti. Srdečně děkuji českému parlamentu za ratifikaci smlouvy mezi Ukrajinou a EU o přidružení,“ napsal Klimkin, který je v těchto dnech na návštěvě Jižní Koreje.

Na hlasování tuzemských poslanců už reagují i tamní média. Zdůrazňují přitom bezmála roční průtahy vyvolané zejména odporem českých komunistů. Zpravodajská agentura Unian poznamenává, že smlouva teď čeká na podpis prezidenta Zemana, „který je znám svými protiukrajinskými a prokremelskými názory“.

Kalousek komunistům: „Závodíte, kdo Putinovi vleze do zadnice dřív a hloubš“

Debatu značně vyostřil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, podle něhož ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) „dělá, že nic nevidí, a jen papouškuje to, co hlásí Spojené státy americké nebo Evropská unie“. „Ať mi klidně někdo řekne, že tam (na Ukrajině) fašouni nejsou a nederou se znovu k moci,“ prohlásil. Uvedl také, že exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se s dalšími „bijci“ s těmito lidmi nechávali fotografovat.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poté odpůrcům smlouvy vzkázal, že by měli férově přiznat, že smlouvu nechtějí, protože ji nechce ruský prezident Vladimir Putin. „Přestaňte nás školit z demokracie a přestaňte používat zástupné argumenty jenom proto, že závodíte, kdo tomu Putinovi z vás vleze do zadnice dřív a hloubš,“ prohlásil.

Miroslav Kalousek při rozpravě o asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou
Zdroj: ČT24

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik na to řekl, že komunisté jsou hrdi na to, že nejsou ničí agenti. „Ani Putina, ani kohokoli jiného,“ zdůrazňoval s tím, že se komunisté o své politice nemusí chodit radit na žádné velvyslanectví. „Já se tam nemusím jezdit školit, nemusím nikomu strkat hlavu do zadnice,“ přisvědčil Ondráček.

Foldyna: „Pan Kalousek je drzej jak vopice“

Kalousek ocenil, že komunisté zdůrazňovali, že opravdu nejsou ničí agenti. „Myslím si, že byste si za to zasloužili nějaká krycí jména. Kdyby se vám líbilo třeba Bureš, tak upozorňuji, že to už je obsazené. Nebo kdybyste třeba chtěli Falmer, tak to už je taky obsazené,“ uvedl. Pod uvedenými jmény byli ve svazcích komunistické StB vedeni vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Proti Kalouskově vystoupení se ohradil Jaroslav Foldyna (ČSSD). “Pan Kalousek je drzej jak vopice. Jak tady někoho nařknete z nějakých agentských mánií. Vy máte takovou drzost tady mluvit tímto způsobem,“ rozhořčil se. Martin Novotný (ODS) označil výhrady k dohodě za „pozoruhodnou přehlídku propagandistické mašinérie jinak velmi schopných a sofistikovaných propagandistických agentur z východu“.