Poslední tropický den překonával rekordy, ochladí se už v noci

Česko má za sebou asi poslední tropický den tohoto léta. Největší horko bylo s 34 stupni v Klatovech. Zřejmě vůbec nejteplejší den v září za historii svého měření zaznamenaly hned dvě stanice - Průhonice a Staré Město. Teploty připomínající spíš polovinu prázdnin trhaly rekordy na řadě dalších míst. V noci se ale opět ochladí a v pátek bude podle předpovědi nejvýše 23 stupňů.

Teplotní rekordy padly na více než polovině meteorologických stanic měřících třicet a více let. „Nejvyšší odpolední teploty dnes vystoupily nejčastěji na 28 až 32 stupňů Celsia,“ uvedla Jana Hujslová z ČHMÚ. Chladněji bylo na severozápadě Čech, kolem 27 stupňů. Na jihozápadě Čech naopak teploty přesáhly i zmíněných 32 stupňů.

Už noc na čtvrtek byla místy tropická, tedy s teplotou 20 stupňů a více. Na stanici Bojkovice na Uherskohradišťsku meteorologové naměřili 20,5 stupně a ve Vizovicích na Zlínsku 20,2 stupně.

Stanice v Klatovech, kde bylo nejtepleji z celé republiky, měří 100 let. Rekord padl i v Rožnově v Českých Budějovicích, kde se měří teploty 131 let. Ve čtvrtek tamní stanice zaznamenala 33 stupňů.

Video Události
video

Poslední tropický den překonával rekordy

Na dvou místech byly dokonce zaznamenány rekordy pro celé září, a to na stanicích Průhonice ve středních Čechách a Staré Město na východě Moravy. „Původní nejvyšší zářijová teplota byla ve Starém Městě 32,1 stupně z 6. září 1973, nový rekord je 32,8 stupně. V Průhonicích byla vyrovnána hodnota 33,5 stupně z letošního 1. září,“ uvedla Hujslová.

V noci bude ale podle ČHMÚ hlavně v Čechách oblačno s přeháňkami, stejně jako v pátek přes den. Páteční teploty budou 16 až 20 stupňů a na východě Moravy a Slezska kolem 23 stupňů.