Forum 2000: letos se zaměří na roli vzdělávání v demokracii

Pod názvem Demokracie a vzdělání začíná v Praze 19. ročník konference Forum 2000. Do středy nabídne tato akce, u jejíhož zrodu stál bývalý prezident Václav Havel, řadu přednášek a diskusí i v několika dalších městech. Zúčastní se jí přes 150 delegátů z celého světa, včetně bývalého jihoafrického prezidenta Frederika Willema de Klerka, slovenské expremiérky Ivety Radičové či běloruského aktivisty Alese Bjaljackého.

Forum 2000 se letos bude zabývat mimo jiné tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu.

Večernímu nedělnímu slavnostnímu zahájení předchází v Rakouském kulturním fóru v Praze debata, která se věnuje problémům ve vzdělávání romských dětí. Právě Česko kvůli údajné diskriminaci Romů dlouhodobě čelí kritice mezinárodních organizací. Debaty se zúčastní i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Kromě Prahy se bude konference konat v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, Mnichově a Žilině. Většina akcí je otevřena veřejnosti, část jednání bude možné sledovat na internetu.