Vláda chystá opatření pro rodiny, třeba volno a peníze při dlouhodobé péči o příbuzného

Ministerstvo práce chystá velké změny mimo jiné v ošetřování rodinných příslušníků a rodičovské péči – lidi s vyšším příjmem by mohli podle plánů čerpat rodičovskou jen do jednoho roku dítěte, ti, kdo se budou starat o nemocné příbuzné, by zas měli mít nárok na několikaměsíční ošetřovatelské volno.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Oliver Berg Autor: Oliver Berg

Otcové by také měli mít nárok na několikadenní volno po narození potomka, které by se hradilo z nemocenské. Ke čtveřici chystaných opatření předložených ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) patří také myšlenka na zavedení mikrojeslí. Podle plánů by návrhy měly začít platit v roce 2017.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Michaela Marksová

ministryně práce a sociálních věcí

„Některé věci byly diskutovány v koalici, ale ne tento konkrétní seznam. Domnívám se, že tyto věci jsou přijatelné i pro opozici.“

Michaela Marksová

ministryně práce a sociálních věcí

Ošetřovatelské volno by bylo podobné takzvanému paragrafu, tedy volnu při ošetřování člena rodiny. Mohl by k němu sáhnout zaměstnaný člověk, který by se začal starat o nemocného či bezmocného příbuzného. Z nemocenského pojištění by mohl dostat 60 procent z vyměřovacího základu příjmu.

Také otcovská poporodní péče by se platila z nemocenské, novopečení tátové by mohli podle plánu dostat 70 procent vyměřovacího základu příjmu, tedy podobně jako je to u mateřské. S potomkem by po jeho narození strávili několik dní. Ministerstvo propočítá, zda by to bylo pět či sedm dní.

Video Události
video

Události: Jak se vládě daří měnit rodinnou politiku

Události: Jak se vládě daří měnit rodinnou politiku

Daňový specialista: Slevy na další děti lze čekat i v roce 2017

S nápadem na zavedení otcovského volna přišel před lety ještě jako ministr práce pozdější premiér Petr Nečas (ODS). Návrh ztroskotal na škrtech v rozpočtu kvůli krizi.

Jesle pro čtyři děti - mikrojesle

Ministerstvo počítá i s kratší rodičovskou pro lidi s vysokým příjmem. Měli by ji pouze na rok, částku 220 tisíc korun by tedy mohli vyčerpat v šesti měsících. Zrušilo by se i omezení při pobírání rodičovského příspěvku a pobytu dítěte v jeslích či školce. Mohlo by tam strávit měsíčně jen 46 hodin, aby rodič o peníze od státu nepřišel, popsala ministryně.

Takzvané mikrojesle, tedy čtvrté chystané opatření, by v budoucnu měly provozovat obce či neziskové organizace. Maximálně o čtyři děti nad půl roku by se staral jeden pečující. Pravidla chce ministerstvo ověřit v projektu, který má začít v lednu v Praze, Jihomoravském kraji a ve středních Čechách.