Úsvit se spojil s Blokem proti islámu. Slibují si úspěch ve volbách

Sněmovní opoziční strana Úsvit - Národní koalice se domluvila na spolupráci s iniciativou Blok proti islámu. S podporou bloku půjde Úsvit do krajských, senátních a sněmovních voleb. Uvedl to předseda Úsvitu Miroslav Lidinský a představitel bloku Martin Konvička, který má být takzvaným superlídrem formace.

Miroslav Lidinský
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

"Úsvit - Národní koalice je pro nás dlouhodobě přirozeným partnerem, máme spoustu společných programových východisek," řekl Konvička a připomněl, že právě Úsvit v minulosti přijal návrhy zákonů bloku i jeho podněty.  Od spojenectví si Lidinský slibuje úspěch ve volbách.

Společný cíl? Ochrana hranic před nelegálními migranty

"Chceme zajistit bezpečnost České republiky, chceme ochranu českých státních hranic, chceme ochránit naši zemi před nelegální imigrací a radikálním islámem," řekl předseda Úsvitu.

"Dlouhodobě se nejde před islamizací bránit jenom demonstracemi nebo mediálními výstupy, dlouhodobě je třeba pracovat ve sněmovně a donutit vládu, aby konala, případně přijmout odpovědnost a vlády se ujmout," podotkl Konvička.

Společný program strany představí v prosinci. Úsvit ale zdůrazňuje, že nerezignuje na svůj původní program pro sněmovní volby, kdy kladl důraz například na prosazení prvků přímé demokracie a odvolatelnosti politiků.

Strana Úsvit - Národní koalice navazuje na hnutí Úsvit, které po vnitřních sporech opustil jeho zakladatel Tomio Okamura. Okamura společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Úsvit ve sněmovně zastupuje devět poslanců.