Pořízení školní výbavy vyjde na tisíce, lidem v nouzi pomáhá i charita

Žáci základních a středních škol počítají poslední dny prázdnin, rodiče zase náklady na pomůcky a kroužky. V průměru za jednoho z nich zaplatí ke čtyřem tisícům korun, zhruba o čtyři stovky víc než loni. Podle průzkumu společnosti TNS pro Provident si kvůli tomu vezmou půjčku dvě procenta lidí.

Pořízení školní výbavy vyjde na několik tisíc
Zdroj: ČT24

Tradičně nejvíc vytáhnou z peněženek rodiče budoucích prvňáků, kteří musí pořídit kompletní školný výbavu. Levný ale není ani nástup na některé střední školy. Například budoucí zlatníci do začátku potřebují základní výbavu za víc než deset tisíc.

Za školní potřeby jen letos utratí rodiče přes čtyři miliardy korun a téměř stejnou částku pak dají za kroužky. Ty navštěvují čtyři z pěti českých dětí. Průměrně rodiče za kroužky pro jedno dítě zaplatí necelé dva tisíce korun ročně.

Školní pomůcky nabízí i charita

Začátek školního roku je mimořádně náročný hlavně pro lidi v nouzi, kterým se nedostává peněz na pomůcky nebo obědy pro děti. Pomáhat proto začaly nejrůznější organizace a podporu slibují i ministerstva.

Základní školní vybavení nabízí zdarma i brněnská charita. Přestože mají plné krabice, nestačí to. „Potřebovali bychom pouzdra, psací potřeby nebo cvičky,“ vyjmenovává pracovnice charitního šatníku v Brně Jana Mašková.

Dvě aktovky dostala i Olga Ledvinová, která žije s dětmi v azylovém domě. Všechny potřeby prý do září pořídit nezvládne. Měsíčně musí vyžít z osmi tisíc korun a jen účet za vybavení pro její tři školáky je vyšší. V podobných situacích pomáhají mimořádné dávky, které vyplácejí úřady práce v srpnu a v září.

Video Události
video

Pořízení výbavy školáka vyjde na tisíce korun

O obědy zdarma je čím dál větší zájem

Rodičům ve finanční nouzi pomáhá i organizace Women for Women. Loni zaplatila obědy ve školních jídelnách dvěma tisícům školáků, letos bude podle odhadů zájem dvojnásobný. Proto hledá nové dárce. „Velmi si váží toho, že cizí lidé o ně mají starost. Říkají, že až budou velcí, taky někomu pomohou,“ popisuje reakce školáků manažerka Women for Women Jana Skopová.

Proplácení školních obědů teď společně řeší i ministerstva školství a sociálních věcí. S kraji pak budou jednat i o proplácení dopravy dětí do škol.