Koalice našla shodu nad legislativou, která způsobila spor Babiše se Šinclem

Lídři koaličních stran se dnes dohodli na regulaci odměn pro pojišťovací zprostředkovatele. Současný návrh ministerstva financí vrátí v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a doplní jej o koalicí schválený pozměňovací návrh regulující odměny. Projednávání zákona v polovině června ve sněmovně vyvolalo konflikt mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Ladislav Šincl
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Koalice se dohodla na procedurálním postupu a je i blízko shoda nad koaličním pozměňovacím návrhem. Konkrétní podoba byla dojednána na úrovni koaličních expertů a ministerstva financí. Důležité je, že tu vůbec bude regulace a bude prosazena koaliční většinou,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Koaliční roztržka Babiše a Šincla

V červnu vznikla kolem zákona roztržka. Důvodem byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění. Poukázal na to autor návrhu Ladislav Šincl. Naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy šéfa hnutí ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše.

Ministr financí jeho vystoupení označil za „sprostý koaliční podraz“, jelikož rozpočtový výbor předtím podpořil Šinclův návrh a ministerstvo s tím v zásadě souhlasilo. Poté ale svůj postoj začalo měnit. Babiš také obvinil Šincla z korupce a spor obou mužů řešila jak koaliční rada, tak se věc dostala k mandátovému a imunitnímu výboru, ten se ale Šinclovou stížností nakonec nezabýval.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Stanovit maximální odměnu

Podstatou Šinclova návrhu bylo zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění. Šincl chtěl svým návrhem snížit a stanovit maximální odměnu pojišťovacím zprostředkovatelům. Částku, o níž se provize sníží, přes čtyři miliardy korun ročně, chtěl připsat pojištěným lidem do výnosů.

Samotná novela upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím takzvaného jednotného evropského pasu, který můžou v rámci Unie používat už banky. Novela také rozšiřuje dohledové pravomoci ČNB a má platit od příštího roku.