Semelová půjde kvůli výrokům o Horákové před soud

Poslankyni Martu Semelovou (KSČM) čeká soud kvůli výrokům o Miladě Horákové nebo o invazi vojsk do Československa v roce 1968. Žalobu na ochranu osobnosti podal na Semelovou a její stranu právník Michal Kincl (TOP 09). Obvodní soud pro Prahu 1 projedná žalobu 6. ledna příštího roku. 

Kincl v žalobě uvedl, že výroky Semelové ho jako občana šokovaly. Obdobné podle něj předcházely i uchopení moci komunistickou stranou v roce 1948. „Žalobce po zhlédnutí předmětného pořadu pocítil strach a úzkost z možné restaurace zločinného totalitního komunistického režimu. Takovým jednáním tedy bylo závažným způsobem zasaženo do morální integrity žalobce,“ argumentuje.

Kincl požaduje písemnou omluvu, primárně od KSČM, protože Semelová podle něj hovořila z pozice funkcionářky strany. V omluvě má mimo jiné výslovně zaznít, že obsazení Československa byla okupace a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí.

Semelová na výrocích trvá

Semelová v reakci uvedla, že se Kincl snaží omezit svobodu projevu. „Já na svých vyřčených názorech osobně trvám. Proto navrhuji zamítnutí žaloby v plném rozsahu,“ napsala. KSČM ve svém vyjádření pro soud mimo jiné podotkla, že Semelová v pořadu prezentovala vlastní názory, a pokud Kincl pocítil strach a úzkost, měl přepnout na jiný kanál.

Strana navíc spor považuje za účelový, zastupitel v Brně-Bohunicích Kincl jej prý využil v rámci své předvolební kampaně, kdy „populisticky uplatnil primitivní antikomunismus“. Kincl souvislost žaloby se svým politickým angažmá odmítl: „Dělám to z přesvědčení,“ prohlásil.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park s Martou Semelovou (13.2.2014)

Semelová loni v únoru v pořadu České televize Hyde Park zpochybnila, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená. Odmítla také, že by obsazení Československa v roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc.

Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, pak označila za pozitivní postavu československých dějin. „Chtěla bych říci, že za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě to byli lidé, kteří měli za sebou kriminální činnost obyčejnou,“ řekla také. 

Městské státní zastupitelství v Brně přijalo po odvysílání pořadu na poslankyni dvě trestní oznámení. Semelové hrozilo stíhání za podporu hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a v případě prokázání viny až desetileté vězení. Policie ale případ odložila, protože podle znalce v oboru extremismu politička neporušila zákon.