Několika Romům skončila cesta do Kanady na pražském letišti

Čeští Romové mají znovu potíže s odlety za oceán. Kanadská letecká společnost Air Transat v posledních týdnech odmítla několik lidí pustit na palubu. Důvodem jsou nejčastěji obavy z pokuty a nákladů za případnou zpáteční cestu, pokud imigrační úředník za oceánem cestujícího odmítne vpustit do země.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Marius Becker

Chtěli odletět za příbuznými do Kanady, pracovníci letecké společnosti Air Transat jim ale v cestě zabránili. A to na doporučení bezpečnostního agenta. Příbuzní odmítnutých Romů v Kanadě se teď marně snaží o vrácení peněz za letenky.

„Styčný důstojník CBSA (Canada Border Services Agency) poskytuje aerolinkám pouze doporučení, které jim má pomoci dodržet požadavky, jež na ně klade kanadský zákon o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků. Finální rozhodnutí o tom, jestli cestujícího aerolinky přepraví nebo ne, náleží aerolinkám,“ uvedla kanadská ambasáda v ČR.

Video Události: Romové mají problém s odlety do Kanady
video

Události: Romové mají problém s odlety do Kanady

Aerolinky dají zpravidla na doporučení bezpečnostního agenta a konkrétního cestujícího na palubu nepustí. Podobně to funguje u letů do Spojených států. Než cestující dostane palubní lístek, projde předběžnou kontrolou.

Do podobných problémů se na letišti v Praze podle kanadské neziskové organizace za poslední dva měsíce dostalo asi 20 Romů. Českých žadatelů o azyl v Kanadě ubývá. Navíc nejsou příliš úspěšní. Zatím největší problémy s vycestováním měli čeští Romové v roce 2001, a to když se chtěli dostat do Velké Británie.