Tlustá čára za Okamurou, Úsvit má nový název, logo i předsedu

Úsvit - Národní koalice je nový název parlamentního hnutí. O změně rozhodli delegáti na volební konferenci. Hnutí spolu s názvem změnilo i logo - ve znaku má červeno-modrého lva s korunkou, a zvolilo si nového předsedu. Stal se jím válečný veterán Miroslav Lidinský. Za hlavní motiv konference se dá považovat snaha odstřihnout se od sporů s původním zakladatelem a do nedávna i předsedou Tomiem Okamurou.

Mezi kandidáty na post předsedy byl s Lidinským i místopředseda strany Marek Černoch, ten se ale ve svém projevu kandidatury vzdal a podpořil prvně jmenovaného. Tomu pak ve volbě dala hlas většina delegátů strany. „Název se změnil, ale principy si strana ponese s sebou a bude se více zajímat o aktuální otázky zejména z hlediska bezpečnosti,“ řekl po svém zvolení České televizi čerstvý předseda. Černoch se stal prvním místopředsedou, jak si přál.

Nový šéf Úsvitu míří ke Konvičkovi a islamofobům

Zmínil, že téma uprchlíků představuje pouze část bezpečnostních otázek, patří k nim třeba i organizovaný zločin a další. Na otázku, jak se dívá na možné hrozby spojené s přílivem migrantů, uvedl jako možné řešení zesílení ochrany státní hranice.

Už ve svém nominačním projevu naznačil ochotu spolupracovat s Martinem Konvičkou, který je lídrem hnutí „Islám v ČR nechceme“, kritikem tohoto náboženství. Jeho názory někdy bývají označovány za extrémní. Lidinský ale tvrdí, že nelze přehlížet širokou podporu Konvičkových příznivců. „Já bych se nechtěl uchýlit k tomu, abychom hnutí stavěli do pozice radikálů,“ prohlásil.

Změnami se hnutí chce odstřihnout od Okamury

Úsvit se přijatými změnami chce odstřihnout od sporů, které vyústily v odchod části členů včetně zakladatele strany Tomia Okamury. V současnosti má prý přibližně 155 členů. Okamura stranu opustil v únoru letošního roku po vzpouře části členů. Společně s dalším bývalým členem Úsvitu Radimem Fialou založil vlastní stranu Svoboda a přímá demokracie.

 

Video Zprávy
video

Lidinský: Chceme se soustředit na témata bezpečnosti

Lidinský: Chceme se soustředit na témata bezpečnosti

Čerstvě zvolený předseda hnutí Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský se chce soustředit na témata související s bezpečností země. Nebrání se podle svých slov spolupráci s hnutím Islám v ČR nechceme.

Komentátor Nováček: Lidinský může oslovit pravicové vlastence

Reportáž: Úsvit povede veterán Lidinský

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček zdůrazňuje, že Lidinský se zkušenostmi v bojích v Afghánistánu a řadou vyznamenání může být charizmatickou osobností pro určité voliče v pravé části názorového spektra s vlasteneckými pohnutkami. „Dovedu si představit situaci, kdy by příliv imigrantů do střední Evropy byl podstatně vyšší, než dnes, že by obavy z uprchlíků nabyly takových rozměrů, že i tato dosud marginální hnutí budou mít najednou význam,“ míní Petr Nováček.