Podvody na inzertních serverech nejsou jediným typem internetové kriminality, která zaměstnává policii. Počítají se sem i falešné e-shopy nebo snahy vylákat z lidí peníze na sociálních sítích. Dosud tyto případy vyšetřuje běžná kriminální policie, od října by se ale na problematiku měl zaměřit speciální tým. Důvodem je i zvyšující se počet těchto zločinů. „Jsou stále sofistikovanější a také je evidentní, že i technologie jsou na stále vyšší úrovni,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.
Speciální tým slibuje rychlejší a efektivnější práci. „Bude mít jak specialisty na IT kriminalitu, tak bude spojen s přímým výkonem a bude mít informace i ze zahraničí,“ přiblížila Macalíková. Tým bude spadat pod útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vracet se může i k současným případům.
- Dva a půl tisíce případů se škodou za více než miliardu korun vyšetřovala v loňském roce policie v souvislosti s internetovou kriminalitou. Oproti roku 2013 jde v Česku o třetinový nárůst.

Události ČT: Na internetové podvodníky se chystá nový tým
Zdání důvěry, peníze v nenávratnu
Aktuálně vyšetřovatelé z několika částí republiky hledají strůjce podvodů, při nichž jeden nebo celá skupina nabízí výhodně drahé mobilní telefony. Postupují tak, že vyvolají důvěru kupujícího. Jedna z okradených popsala, že konkrétní podvodník dobře komunikoval a působil inteligentně. Zaslal i okopírovaný občanský průkaz a kopii živnostenského listu.
Jak se později zjistilo, šlo o doklad jiné okradené ženy. Kupujícímu se nicméně zdá, že má záruku, že ví, s kým jedná. Podvodník pak od něj snadno vybere peníze dopředu, jenomže zboží už nedoručí. Při žádosti o vrácení peněz se svým obětem podvodník v podstatě vysměje.
Teď je mu na stopě policie. Nebrání mu to ale v dalším podávání inzerátů, při nichž opět využívá ukradené dokumenty. Anonymitu si zvyšuje tím, že chce zaplatit předem na speciální předplacený účet, který se dá koupit v trafikách. Jedinou prevencí je tak platit až při převzetí zboží.