Zeman podpořil přijetí „kulturně blízkých“ syrských křesťanů

Syrští křesťané jsou podle prezidenta Miloše Zemana Česku kulturně blízcí a jejich přijetí do země proto podporuje. Dál ale trvá na tom, že uprchlíci z kulturně zcela odlišného prostředí by po přijetí v Česku nebyli ve šťastné situaci. Prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka tak reagoval na rozhodnutí vlády přijmout 1500 uprchlíků.

„Pan prezident zastává i nadále názor, že uprchlíci z kulturně zcela odlišného prostředí by nebyli ve šťastné situaci. Respektuje stanovisko české biskupské konference, která navrhla, aby těmito uprchlíky byli křesťané, mimo jiné syrští, které považuje za kulturně blízké,“ řekl v souvislosti s vládním rozhodnutím Ovčáček.

Vláda na nočním jednání udělila ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) mandát, aby v Evropské unii jednal o přijetí 1500 uprchlíků. Většina, 1100, by měla přijít z Itálie a Řecka, 400 jich bude přijato z uprchlických táborů například v Jordánsku nebo Kurdistánu.

Schwarzenberg: Neměli bychom jen reagovat, ale aktivně se podílet

Předseda ODS Petr Fiala ocenil, že vláda požaduje přísnější návratovou politiku a důraz na ochranu vnějších hranic Evropské unie. Jinde ale nešetřil kritikou. Kabinet podle něj rezignoval na možnost určit, kdo přijde na území Česka. Neřeší ani problém případů, kdy se zde lidé nechtějí usadit, ale pokračují do jiné evropské země. Varoval, že tím vzroste tlak na obnovení vnitřních hranic v Evropské unii. Je také přesvědčen, že přerozdělování uprchlíků mezi země EU problém migrace neřeší. Evropa by měla pomáhat v zemích, odkud uprchlíci do Evropy míří, nebo bojovat proti pašerákům.

Petr Fiala, předseda ODS: „Musíme změnit také sociální politiku. Nesmíme být tak atraktivní pro každého, kterému se v jeho zemi nedaří dobře.“


Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg považuje záměr vlády přijmout 1500 osob za posun dobrým směrem. „Včera byl dosažen pokrok, že už nemluvíme jenom o několika stovkách, nýbrž pomalu se blížíme číslům, která jsou v Evropě obvyklá,“ uvedl. Problém s uprchlíky podle něj potřebuje dlouhodobější strategii. „Řekl bych, že bychom neměli jenom reagovat, nýbrž aktivně se podílet,“ dodal.

Hnutí Úsvit se obává, že počet imigrantů, na kterém se shodl kabinet, bude narůstat. „Do roka přijde někdo s tím, že je třeba to číslo navýšit a za chvíli jich tady bude 50 000,“ obává se předseda Úsvitu Marek Černoch. Doplnil, že je třeba rozlišovat nelegální migraci a žadatele o azyl, kteří utíkají před válkou. Těm je podle něj nutné pomoct.