Posílit justici videokonferencemi plánoval už bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Aktuální projekt počítá s propojením 123 míst v Česku. Kromě soudů a věznic se do sítě zapojí i vrchní státní zastupitelství. Většinu nákladů resort zaplatí z Norských fondů. „Videokonference bychom mohli plně spustit ve druhém kvartálu roku 2016,“ doplnil náměstek ministra spravedlnosti Miroslav Zábranský.
Zařízení má nyní jen několik soudů v Česku. Na vlastní náklady si ho pořídil například Krajský soud v Ústí nad Labem, kterému pomáhá i při výsleších v zahraničí. Když měli cizinci přijít k soudu osobně, většinou totiž nedorazili. Od loňského března má videopřenosy i Okresní soud v Nymburku. Soudci je využili při více než 400 jednáních.
Podle předsedkyně Okresního soudu v Nymburku Evy Holasové si odsouzení někdy stěžují, že jde o porušování jejich práv, protože neprobíhá bezprostřední jednání. „Bylo ale judikováno i Nejvyšším soudem, že k poškozování práv odsouzených nedochází,“ řekla České televizi.

Soudy a věznice se příští rok propojí pomocí videa
Videokonference fungují ve většině zemí Evropské unie
Doporučení, kdy přenosy využívat a kdy dát přednost osobnímu jednání, podle Soudcovské unie neexistují. „Záleží na každém soudci, jak uzná za vhodné, kdy videokonferenci bude aplikovat, a kdy ne,“ poznamenal viceprezident Soudcovské unie Tomáš Novosad.
Soudní jednání prostřednictvím videokonference už funguje ve většině zemí Evropské unie. Běžně se tak řeší podmínečné propuštění, prodloužení vazby, výslechy svědků, i těch utajených, nebo dětských obětí.