Tato metoda je významná například pro dětskou onkologii. „Nukleární medicína využívá izotopy jednotlivých prvků. My tím poznáme, kde je nádor umístěný, ale také poznáme jeho růstovou aktivitu,“ zmiňuje Petra Tesařová z Všeobecné fakultní nemocnice. Větší dávky pak jsou schopny začínající metastáze zničit a dopomoci tak léčbě.
Nukleární léčba přichází často na řadu v okamžiku, kdy tradiční chemoterapie už nezabírá – respektive nestačí na léčbu samotná. Právě tehdy se vpraví do těla radioizotopy. „Když jsme minulý týden dělali konkrétní vyšetření a chtěli jsme vědět, jak po této léčbě to onemocnění vypadá, tak jsme nenašli žádnou aktivitu,“ popisuje vedoucí lékař dětské onkologie v Motole Josef Mališ.
Konkrétně hovoří o případu desetileté Veroniky, která onemocněla tzv. neuroblastomem, tedy dětským nádorem v nervové tkáni. Celkem v Česku ročně přibude asi 300 dětských onkologických pacientů. Konkrétně neuroblastom má deset až patnácti z nich.

Jak na rakovinu s pomocí radioaktivních látek
Navzdory úspěchům v léčbě ale pacientů s rakovinou každoročně přibývá. Zatímco v roce 1991 lékaři odhalili 47 tisíc nových případů, o deset let později jich bylo o patnáct tisíc víc. Dnes už se jejich počet podle odhadů pohybuje nad 85 tisíc.