Sestra z Rumburku prý byla dominantní i profesionální

Ústí nad Labem – Zdravotní sestru Věru Marešovou, která čelí obžalobě z vražd pacientů vysokými dávkami draslíku, popsaly u soudu její kolegyně z Lužické nemocnice v Rumburku jako ráznou, dominantní, hlučnou i profesionální. S výjimkou posledního případu smrti z loňského června si jiná podivná úmrtí nevybavují.
Věra Marešová u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Věra Marešová, která podle obžaloby pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do minulého roku, vysvětluje svůj hlučný projev nedoslýchavostí. Její přístup k pacientům byl podle jejích kolegyň spíše čistě pracovní, nijak vstřícný.

Pacientku s jaterním onemocněním 5. června 2014 večer předávala Marešové na jednotce intenzivní péče sestra Iva Uriková. „Řekla jsem jí, ať se mi o paní hezky postará,“ uvedla u soudu zdravotnice, která následující den vytahovala na požádání doktora Petra Vondráčka z koše důkazní infuzní vaky. Právě on byl u smrti třiasedmdesátileté pacientky a na podivné úmrtí upozornil.

Interna rumburské nemocnice
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Zatímco tři sestry potvrdily, že příkaz k likvidaci důkazů dal tehdejší primář interny Richard Bína, on sám to v úterý u soudu popřel. Konflikt s Marešovou měla jedna ze sester z dřívější doby kvůli podávání tišících léků pacientům. Ampuli tišícího léku dolsin objevily sestry při vyklízení osobních věcí ve skříňce Marešové. „Mohl mi ji tam někdo dát,“ řekla první den hlavního líčení obžalovaná.

Vrchní sestra Andrea Prchalová se po smrti poslední oběti loni v červnu dozvěděla o údajných dalších nestandardních krocích Marešové:

„Zaznělo, že problém se měl řešit dávno, že dříve už měla problémy na oddělení. Že pacienti bývali utlumení a ztrácely se krabičky s tlumícími léky.“


Za motivaci jednání Marešové obžaloba označila snahu zdravotní sestry ulehčit si v práci. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky. Znalce soud předvolává na polovinu srpna.