Do Česka přichází malí ledoví muži, začátek června už bude letní

Praha - Urban, Filip a Béda - to jsou jména malých ledových mužů, kteří odstartovali poslední květnový týden. I oni přinášejí studené počasí, stejně jako lépe známí Pankrác, Servác a Bonifác. Přízemní mráz letos pravděpodobně přijde ve čtvrtek ráno. Už příští týden se ale přihlásí léto. Teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia.
Video Malé ledové muže vystřídá léto
video

Malé ledové muže vystřídá léto

Malí ledoví muži se na teplotách projeví už v úterý, ve čtvrtek potom meteorologové očekávájí přízemní mrazíky. Noční teploty by místy měly klesnout jen ke 2 stupňům Celsia. Studené počasí koncem května přichází v šesti z deseti případů. Přízemní mrazy pak jednou až dvakrát za deset let.

Výrazně teplejší počasí ale přinese už následující první červnový týden. Odpolední teploty se budou pohybovat kolem 24 - 25 stupňů Celsia a držet by se měly celý červen.

Průměrná teplota pro 25. květen až 21. červen je 15,9 stupně Celsia. Nejnižší průměrnou teplotu v tomto období meteorologové zaznamenali v roce 1974, a to 13,6 stupně. Naopak nejtepleji bylo před 12 lety, kdy průměrná teplota tohoto období dosáhla 19,8 stupně.