Dienstbierovu sociální agenturu opouští čtrnáct zaměstnanců

Spory mezi ministrem pro lidská práva a pracovníky vládní Agentury pro sociální začleňování vrcholí odchodem čtrnácti členů jejího užšího vedení. Výpověď podali zejména kvůli odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka, navíc nechtějí nadále spadat pod Dienstbierův úřad.

Kvůli sporu s ministrem jsou zaměstnanci ve stávkové pohotovosti. Stávku zahájili minulé pondělí, po úterním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) ji zatím přerušili. Výsledkem setkání byl příslib zachování celé agentury, která by nadále měla zůstat součástí Dienstbierova portfolia; ministr ji chtěl původně rozdělit na dvě části.

Část pracovníků ale setkání s premiérem nepřesvědčilo a ani dřívější jednání s Dienstbierem a jeho náměstkyní Martinou Štěpánkovou podle nich nevedlo k uspokojivým výsledkům. Sobotka pak navíc nepodpořil jejich žádost o začlenění agentury do své gesce, ani nesouhlasil se zrušením výběrového řízení na nového ředitele. „Tyto výsledky jednání v kombinaci se zachováním agentury v řízení ministra Dienstbiera nepředstavují žádné záruky, že se ministr Dienstbier v budoucnosti nerozhodne dokončit reorganizaci a změny v zaměření činnosti agentury,“ uvedli pracovníci v tiskové zprávě.

Výsledkem je odchod čtrnácti ze sedmdesáti zaměstnanců; výpověď podle pracovnice Lucie Macků podali téměř všichni metodičtí vedoucí, lokální konzultanti, experti jednotlivých oblastí, jako jsou bezpečnost či vzdělávání, dále i administrativní pracovníci.

Video Agenturu pro sociální začleňování opouští 14 zaměstnanců
video

Agenturu pro sociální začleňování opouští 14 zaměstnanců

Dienstbier v úterý prohlásil, že se na podmínkách práce agentury nic nemění. „Platí to, že v rámci systemizace pro státní službu k 1. červenci zůstává struktura agentury vcelku stejná jako k dnešnímu dni, nic se nemění. K další debatě přistoupíme následně,“ řekl novinářům ministr. S případnými změnami počítá po dohodě s novým šéfem či šéfkou agentury a s pracovníky od ledna. Zopakoval, že důvody ke stávce či dalšímu protestu nevidí.