Náznak léta psal teplotní rekordy, bouřky sice přivolal, ale slabší

Teplotní rekordy padaly v průběhu úterý napříč republikou. Na některých místech se denní maxima blížila k 30 stupňům Celsia. Letní teploty však večer vystřídaly bouřky. Meteorologové vydali dokonce výstrahu před silnými bouřkami, ty však zasáhly pouze některé oblasti.
Zdroj: Facebook Počasí ČT Autor: Petr Mazanec‎

Teplota 29,2 stupně Celsia, kterou naměřili ve Vyšším Brodě, je novým lokálním teplotním rekordem pro 5. květen. Rekord padl po dvanácti letech, v roce 2003 bylo o desetinu stupně méně. Teploty, které se blížily 30 stupňům, zaznamenali i na dalších místech jižních Čech, například v Husinci, kde rovněž padl rekord dlouhodobého měření – nový činí 27,9 stupně Celsia. Teplo bylo i na horách, na šumavském Churáňově bylo 24,8 stupně. Téměř stoletý teplotní rekord potom padl v Příbrami, kde v průběhu dne bylo až 25,4 stupně. Dosud nejteplejší 5. květen zde byl v roce 1916, kdy naměřili o osm desetin stupně méně. Novou nejvyšší hodnotu dlouhodobého měření má i Hubenov na Jihlavsku, kde bylo 27,4 stupně.

Podle meteoroložky Mileny Ferebauerové ale nebyl letošní 5. květen výjimečně horkým dnem. „Nikde teploty nepřekročily 30 stupňů Celsia a desetiletá maxima padla zhruba na pěti procentech všech měřících stanic ČHMÚ,“ upozornila.

Ochutnávka léta končí, teplé počasí vystřídaly bouřky

Bouřky, které očekávali meteorologové v západní polovině Česka, přišly, ale ne v takové míře, jak hrozilo. Nejvydatněji pršelo ve východní části středních Čech. „Srážkové úhrny odhaduji podle radarových odrazů na 10 až 15 milimetrů,“ uvedla Milena Ferebauerová. V noci podle ní již budou bouřky pouze doznívat. Platnost všech výstrah vyprší o půlnoci.

Předpověď počasí na úterý 5. 5.
Zdroj: ČT24

Teploty začaly s dešti postupně klesat, zítra se citelně ochladí a rtuť teploměru se vyšplhá už jen na 14 až 18 stupňů. Ve středu bude zataženo s deštěm, na východě republiky se ojediněle přidají i bouřky. Během dne ale budou od západu přeháňky i déšť ustávat a oblačnost se protrhá. Teploty prudce spadnou. „Očekáváme pokles teplot o 10 stupňů,“ řekla jihočeská meteoroložka Markéta Augustinová.

V dalších dnech se vyjasní, teploty ale zůstanou nižší, 18-20 stupňů. O víkendu opět přijde déšť nebo přeháňky a teploty zůstanou kolem 18 stupňů. Zítřejší a víkendový déšť by měl pomoci alergikům, protože vymyje ze vzduchu pyl.

Video Šrámek: Počasí pro nás chystá houpačku
video

Šrámek: Počasí pro nás chystá houpačku