Při výběru z bankomatu pozor: skimmeři jsou stále vynalézavější

Praha – Za poslední rok se přes sto bankomatů v Česku pokusili ovládnout skimmeři, což jsou kopírovači bankovních karet. Ve 34 případech se jim to povedlo a vybrali peníze z účtů nic netušících majitelů. Skimmeři používají více způsobů, jak se k potřebným údajům dostat, podle expertů je jediným bezpečným způsobem při výběru z bankomatů důkladné zakrývání klávesnice při zadávání PIN kódu.

Jednu ze skupin zadržela pražská policie, podle které ukradli skoro dvě stě tisíc korun. U dvojice zlodějů našli i čtečku, která umí okopírovat data z magnetického proužku na bankovní kartě, i promyšlenější verzi, kde zadávání PINu snímá kamera.

Peníze pak vybírali jejich komplicové v zahraničí. Skimmeři využívají toho, že jsou v zahraničí stále bankomaty, které ještě nepoužívají čipy, ale magnetické proužky. „Především jsou to trhy ve Spojených státech, v jižní Americe, v Asii,“ vysvětluje předseda bezpečnostního výboru Sdružení pro bankovní karty Zdeněk Dočkal. Podle něj je čip stále neprolomený – jde tak o bezpečnou technologii.  

Jenže běžný uživatel pozná bankomat s falešnou čtečkou jen obtížně, vypadá totiž stejně jako originál a bliká stejnou barvou. Poznat se dá třeba podle toho, když jde karta špatně vložit nebo vytáhnout.

Video Bezpečný způsob výběru? Zakrývat rukou klávesnici
video

Bezpečný způsob výběru? Zakrývat rukou klávesnici

Zloději ale využívají ještě důmyslnější verzi: ke sběru dat jim slouží čtečka, která u některých bankomatů otevírá dveře – PIN pak sleduje kamera přímo u bankomatu: „V podstatě když to spáruje dohromady, tak může vyrobit padělek platební karty,“ vysvětluje jeden z policistů.

Ani to však není všechno, ještě vychytralejší verze se objevila v zahraničí, kde zloději k získaní PINu používají termokameru. Ta pak podle některých studií dokáže ukázat stisknutá tlačítka ještě 40 sekund po doteku. V Česku se ale zatím podle policie tato varianta nevyskytla.