Limit pro kampaň do sněmovny bude 80 milionů

Praha - Politické strany a hnutí při kampani ve volbách do sněmovny nebudou moct utratit více než 80 milionů korun. Budou si muset zřídit transparentní účet a na jejich hospodaření bude dohlížet nový úřad.

Politici o potřebě přísnějšího financování politických stran mluví dlouho, vládní koalice novelu zařadila mezi plánovaná protikorupční opatření. Koaliční rada se tématem zabývala v únoru, na podobě zákona se ale neshodla. Politici měli rozdílné názory například pokud jde o limity pro dary stranám nebo nutnost transparentních účtů. Novelu teď navrhuje ministerstvo vnitra, vláda by se materiálem mohla zabývat na konci dubna. 

Návrh stanovuje maximální výdaje stran pro volby do sněmovny na 80 milionů korun, do evropských voleb na 50 milionů, zastupitelstev krajů na pět milionů. Kandidáti do Senátu by neměli utratit více na tři miliony, pokud se dostanou do druhého kola, limit by se měl zvýšit na 3,75 milionu. V prezidentských volbách zůstaly zachovány částky, které již zákon stanovuje, tedy 40 milionů, respektive 50 milionů při účasti ve druhém kole.

Politické strany a hnutí by dále měly zveřejňovat podrobnější informace o svém hospodaření. Novely obsahují také povinnost zřízení transparentního účtu. Ten by strany musely mít pro své běžné účetnictví, ale i pro období volební kampaně. Výjimku by měli dostat pouze kandidáti při volbách do zastupitelstev obcí. Autoři novely se totiž obávají, že by to byla příliš velká zátěž, která by především v malých obcích mohla lidi odradit od kandidatury.

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby nad dodržováním pravidel bděl nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle předpokladů vnitra by zaměstnával minimálně 15 úředníků. Náklady v prvním roce odhaduje na 20,5 milionu korun, v dalších letech by měly klesnout o pět milionů. Ministerstvo ale připouští, že 15 zaměstnanců nemusí na všechny požadované úkoly stačit.

Druhou variantou by bylo, že by nad financováním a hospodařením stran dohlížel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který by musel přijmout pouze sedm zaměstnanců navíc. Náklady by tak byly vyšší asi o osm milionů ročně. NKÚ by ale musely vypomáhat finanční úřady, které by ukládaly politickým stranám sankce. Zároveň by v tomto případě byla nutná novela ústavy. Autoři proto tuto variantu nepreferují a navrhují, aby vznikl zcela nový úřad.

Pokud by byla porušena pravidla při financování volební kampaně, novela počítá s pokutou 50 000 korun, u firem by sankce mohla dosáhnout až 700 000. Navíc by úřad mohl požadovat, aby hříšníci zaplatili až jedenapůlnásobek částky, kterou dostali od sponzora a neuvedli její původ, nebo částky, o kterou byl překročen limit výdajů na volební kampaň.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se dříve vyjádřil, že by předloha měla doputovat na vládní stůl již v lednu. Nynější návrh předpokládá, že by se jí kabinet mohl zabývat na konci dubna.