Registr smluv jako chytrá horákyně: Vznikne, do minulosti ale neuvidí

Praha – Představitelé vládní koalice se dnes dohodli na základních parametrech návrhu zákona o registru smluv, který bude příští týden připraven, potvrdil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na sporné povinnosti zveřejňovat i dříve uzavřené smlouvy státních institucí ale koaliční partneři shodu nenašli. Hnutí ANO ji bude prosazovat samostatně v rámci poslaneckého návrhu, řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle koaliční verze by měly úřady a státní firmy zveřejňovat nově uzavřené smlouvy v hodnotě nad 50 000 korun. Zatím není jasné, kdo bude registr spravovat: ve hře jsou ministerstva pro místní rozvoj, vnitra a financí. O tom by se mělo rozhodnout do konce tohoto týdne. „Dnešek je velký průlom, protože budeme mít v polovině příštího týdne připravený společný pozměňující návrh, který koalice předloží a také podpoří. Jsme dohodnuti na základních parametrech,“ uvedl Sobotka.

Jeho koaliční partneři z hnutí ANO a KDU-ČSL ale byli v hodnocení shody zdrženlivější. „Nedokázali jsme se dohodnout na zveřejňování živých smluv, naše hnutí na tom trvá. Dohodli jsme se, že podáme tento pozměňovací návrh až na konkrétním jednání ve sněmovně,“ uvedl Faltýnek. „V okamžiku, kdy uplatňujete retroaktivitu, zaděláváte si na velký problém, my zastáváme názor, že to může jít i proti ústavě, chceme řádnou právní analýzu,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

  • „Dokud nebude jeden centrální registr, je to spíše chaos, než pořádek,“ poukázal ředitel Centra aplikované ekonomie Jiří Skuhrovec na to, že běžný člověk se v těchto registrech prakticky nevyzná.

Na principech návrhu zákona o registru smluv se shodli zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL 9. března. Zákon, který by měl být účinný od ledna 2016, by se neměl vztahovat na některé státní firmy obchodované na burze, což je například ČEZ. Menší obce by měly dostat na uplatňování zákona dvouletý odklad.

Video Registr smluv jako chytrá horákyně: Vznikne, do minulosti ale neuvidí
video

Registr smluv jako chytrá horákyně: Vznikne, do minulosti ale neuvidí

Sobotka vyzval na začátku března ministerstva a centrální úřady, aby začaly ihned publikovat všechny nově uzavřené smlouvy nad 50 000 korun a na přijetí zákona o registru smluv nečekaly. Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš poté řekl, že již dříve svým ministrům uložil, aby do konce března začali zveřejňovat všechny smlouvy. 

Za původní předlohou zákona stojí někdejší semilský starosta Jan Farský (TOP 09 a Starostové). Předloha byla v dolní komoře už v minulém volebním období, v nynějším byla podána předloni v prosinci. Dostala se přes úvodní kolo do výborů. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil loni v červnu schválení normy se změnami, výbor pro veřejnou správu její zamítnutí. Hospodářský výbor doporučil o měsíc dřív zpracovat vládní návrh. Od té doby se sněmovní projednávání předlohy neposunulo.

Na dobré cestě je podle premiéra schválení novely vysokoškolského zákona a projednání aktualizace státní energetické koncepce, čímž se podle něj urychlí i projednávání koncepce jaderné energetiky. „Ledy se pohnuly,“ komentoval dnešní koaliční schůzku Sobotka.