ČTK: Papež prý Zemana do Vatikánu nepozval, tvrdí vysoce postavený církevní zdroj

Praha – Prezident Miloš Zeman v únoru prohlásil, že navštíví Vatikán na pozvání Svatého otce. To však podle ČTK není pravda – hlava katolické církve prý nikoho, ani nejvýznamnější světové státníky, nezve. Agentura se odvolává na vysoce postavený zdroj z církevních kruhů. Podle něj je Zemanova cesta výsledkem osobní angažovanosti ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta. Ten s kritikou nesouhlasí - cesta se podle něj připravuje standardním způsobem.

„Já v dubnu navštívím Vatikán na pozvání Svatého otce. A protože papež František představuje poněkud jiný styl chování katolické církve, než tomu bylo v minulosti, tak s ním budu mluvit i na toto téma,“ uvedl v únoru Zeman. Nastínil rovněž, že bude chtít s papežem mluvit o tom, aby katolická církev použila část peněz z restitucí na zřízení hospiců.  

Podle církevního zdroje ČTK ale papež nikoho na návštěvy nezve a audienci obyčejně sjednávají ministerstva zahraničí prostřednictvím velvyslance dané země ve Vatikánu. Dojednání té Zemanovy bylo podle něj obejitím diplomatického protokolu ze strany Forejta, který prý přímo oslovil vatikánský státní sekretariát. Tento ekvivalent úřadu premiéra na Zemanovu žádost prý odpověděl kladně, ale žádné pozvání papeže, které prezident Zeman zmiňuje, údajně nebylo.  

Forejt však tuto kritiku odmítl. „Cesta se připravuje standardním způsobem. Tajemný církevní hodnostář, který nemá odvahu se k této záležitosti vyjádřit tak, aby se vyjádřil veřejně a připojil své jméno a tvář, není pro mě zdrojem věrohodných informací,“ uvedl pro ČTK. O cestě jsou prý informovány „všechny orgány, které o ní vědět mají“. Při své nedávné návštěvě Vatikánu prý v této záležitosti nezaznamenal žádné výtky nebo nervozitu.  

Svatopetrské náměstí
Zdroj: ČT24
Autor: Lukáš Strašík

Jeho slova potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. ČTK sdělil, že ze strany Forejta „o nějaké sóloakci nemůže být řeč“. „Pozvání na návštěvu Vatikánu tlumočil panu prezidentovi kardinál státní sekretář Vatikánu Pietro Parolin v rámci listopadového setkání na Pražském hradě,“ uvedl mluvčí. Také ministerstvo zahraničí oficiálně tvrdí, že je do příprav návštěvy zapojeno. „Vím, že ta cesta se připravuje. Ministerstvo na tom pracovalo a participovalo,“ řekl ČTK šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Cesta byla podle něj na ministerstvu projednávána.

Server Aktuálně.cz však už v únoru uvedl, že návštěvu organizuje Forejt a velvyslanectví ve Vatikánu se na ní nepodílí. „K návštěvě pana prezidenta Zemana já nevím vůbec nic, musíte se obrátit na pana ředitele Forejta. Já jsem od něj dodneška žádnou informaci nedostal. To celé zařizuje pouze on,“ řekl serveru velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Jeho tvrzení ČTK neoficiálně potvrdil zdroj z ministerstva zahraničí obeznámený se situací.  

Vysoký církevní zdroj také zpochybnil tvrzení Zemana, že se při své návštěvě Vatikánu zúčastní s papežem položení základního kamene několika hospiců. „To je úplný nesmysl. To papež nedělá a ani si to nedovedu představit,“ poznamenal k tomu. Zeman o tématu hospiců mluví dlouhodobě. To, že by ale o hospicové péči v ČR měl Zeman jednat s papežem, je podle zdroje ČTK nepravděpodobné. Takto regionálně pojatá témata prý papež neřeší, tvrdí církevní hodnostář, jemuž se nelíbí ani to, že Zeman chce církvi říkat, kam má investovat své peníze.