Další krajané jsou v Česku, celkem jich může být až 500

Praha - Do Prahy dnes přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka. Armádní speciál osobně vyhlíželi prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, aby je na ruzyňském Letišti Václava Havla osobně přivítali. Podle Zemana by nakonec z Ukrajiny mohlo přicestovat namísto původních 150 až 500 krajanů.

„Vítejte doma!“ pozdravil prezident ukrajinsky v hale starého ruzyňského letiště druhou skupinu Ukrajinců českého původu, kteří zažádali o přesídlení do země svých předků. Jde o 13 rodin převážně z Oděsy a okolí, dvě rodiny jsou z Čechohradu a jedna z Doněcku. Někteří z nich mají v Česku příbuzné, kteří se do vlasti vrátili už v minulosti. Společně si pak zazpívali českou píseň „Ach synku, synku“ a některé děti prezidentovi předaly květiny a obrázky.

V projevu Zeman připomněl, že loni dostal několik dopisů od krajanů z Ukrajiny, kteří ho žádali o pomoc s repatriací. Za to, že se nakonec tito a další dostali do Česka, veřejně poděkoval ministru vnitra Chovancovi a jeho spolupracovníkům. Neopomněl pak už poněkolikáté zkritizovat velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha za to, že tvrdil, že do Česka chtějí přesídlit jen čtyři krajanské rodiny.

  • Prezident Miloš Zeman v proslovu ke krajanům z Ukrajiny: „Dostal jsem zprávu z ministerstva vnitra, podle níž lze očekávat, že celkový počet těchto repatriantů dosáhne výše pěti set osob.“
Přílet dalších 35 krajanů z Ukrajiny do Česka
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

První skupina 44 lidí z Čechohradu na východě Ukrajiny přijela na počátku března autobusem. Někteří další se pak přesunuli automobilem. Celkem už je v Česku 87 krajanů. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu mají přijíždět průběžně po vlastní ose. Vláda na přesídlení uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun. Program se týká krajanů z celého světa, kteří se ocitnou v krizové situaci, jaká je nyní na Ukrajině.

Po přivítání na letišti nasedli krajané do připravených autobusů, které je odvezly do Červené nad Vltavou v jižních Čechách. Tam budou stejně jako ostatní přesídlenci dočasně ubytováni. V hotelu ministerstva vnitra mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu až na rok. Kromě ubytování mohou od českého státu dostat finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc pro děti, získají asistenci při hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání a možnost absolvovat jazykové kurzy a další aktivity pro začlenění do české společnosti.

Video Události ČT: Přiletěli krajani z Ukrajiny, vláda má krizový plán
video

Události ČT: Přiletěli krajani z Ukrajiny, vláda má krizový plán

Události ČT: Přiletěli krajani z Ukrajiny, vláda má krizový plán

ud, 15.3.

Zprávy v 17: Přílet krajanů z Ukrajiny

Zaorálek: Zhodnotíme, zda není potřeba pomáhat i dalším krajanům

Povolení k pobytu udělily české úřady ve zrychleném řízení 150 krajanům hlavně z jihu a východu Ukrajiny, kteří byli nejvíce ohroženi boji mezi vládními a separatistickými silami na Donbasu. Úřady jsou v kontaktu také s volyňskými Čechy ze Žytomyru a dalších oblastí na západě Ukrajiny.

Až do Česka přijede celá první vlna krajanů, úřady podle Zaorálka zhodnotí výsledek jejich přesídlení a rozhodnou, zda nabídnou přesun i dalším Ukrajincům českého původu. „Zhodnotíme, jestli třeba v těch ohrožených částech Ukrajiny nejsou ještě další krajané, kterým by se mělo pomoci,“ řekl po příletu Ukrajinců český ministr zahraničí.

Ministerstvo vnitra připravilo krizový plán

Uprchlická zařízení MV v ČRČesko má nový krizový plán, jak se postarat o možnou budoucí vlnu uprchlíků. Útočiště by tu mohli hledat lidi prchající před válkami na Ukrajině, v severní Africe nebo na Blízkém východě. Dokument ministerstva vnitra obsahuje bezpečnostní, zdravotnické a administrativní kroky, některé pasáže jsou ale tajné.

Krizový plán se spustí tehdy, pokud české hranice denně překročí více než 750 běženců, měsíčně 5000 a ročně přes 10 tisíc uprchlíků. Ti by kvůli nebezpečí epidemií museli být pod lékařským dozorem a to nejdůležitější - museli by se někde ubytovat. Nebylo by to však v uprchlických táborech, nýbrž v menších humanitárních střediscích. 

  • Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky MV ČR: „Počítáme s tím, že kdyby taková situace nastala, tak bychom samozřejmě ten příliv regulovali i uzavřením vnitřní hranice.“