Historička Věra Olivová je po smrti

Praha – V sobotu zemřela historička a předsedkyně Společnosti Edvarda Beneše Věra Olivová. Bylo jí 88 let. O nešťastné události dnes informovala rodina. Olivová loni převzala z rukou prezidenta Zemana Medaili prvního stupně Za zásluhy o stát. Termín posledního rozloučení zatím není stanoven.

Olivová vystudovala historii a geografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Krátce pracovala v Politickém archivu kanceláře prezidenta republiky, kde získala přístup k soukromému archivu Edvarda Beneše. Poté působila na Vysoké škole politických a hospodářských věd, na Katedře československých dějin na FF UK a na Katedře etnografie FF UK. Zabývala se zejména obdobím první republiky, osobností Beneše, ale třeba i dějinami sportu.

Společnost Edvarda Beneše, kterou Olivová vedla, navázala v roce 1990 na činnost Ústavu Dr. Edvarda Beneše pro politické a sociální studium, který působil v Londýně v letech 1950 až 1964. Společnost pravidelně pořádá veřejné přednášky předních českých historiků a vydává bulletin o své činnosti.