Objevitel THC: Všichni máme v mozku něco, co umí věci jako marihuana

Praha – V Praze probíhá čtyřdenní konference, která chce seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí, a přispět tak k využívání konopí jako standardní lékařské metody. Hostem Událostí, komentářů byl proto izraelský chemik Raphael Mechoulam, který patří mezi nejvýznamnější světové propagátory léčebné složky konopí a objevil účinnou látku THC v marihuaně. Ptal se ho Lukáš Dolanský.

Raphael Mechoulam: THC jsme s přáteli zkoušeli na sobě (zdroj: ČT24)

Proč jste si vybral ke studiu právě cannabis? Protože se jím nikdo jiný nezabýval?

„To rozhodně ne, podívejte se, morfin byl už sto let před tím izolován z opia, kokain byl také znám už dříve, ale překvapivě jsme toho stále věděli velmi málo o tom, co stojí chemicky za marihuanou. Když toho víte málo, tak nemůžete postupovat a nemůžete farmakologicky zkoumat chemické efekty, protože medicína jako věda je dnes kvantitativní a všechny experimenty musíme dělat na kvantitativní bázi. Takže když jsme nevěděli o této rostlině – o její chemii, co za ní stojí, tak jsme nemohli postupovat dále.“

Byl opravdu zájem o její zkoumání? Já jsem někde četl, že jste chtěl toto studium dělat v USA, ale odtamtud vás „vyhodili“, když to přeženu. Pak vám prý ten daný člověk volal zpátky a ptal se, když jeho syn požil marihuanu, jestli může mít poškozený mozek?

"V té době to zajímalo opravdu jen velmi málo lidí – ta věda stojící za marihuanou. Ale ukázalo se, že tomu tak není, protože jakmile jsme objevili tu chemii, tak jsme přišli na účinné složky (před více než 50 lety) a mohli jsme se od toho odrazit a pokračovat dál. Také jsme byli schopní identifikovat halucinogenní strukturu. Takže ty dvě hlavní složky, které jsou v marihuaně, jsme pro vědu dokázali objevit. Do určité míry jsme samozřejmě měli štěstí, že jsme začali s naším výzkumem právě v té době, protože tenkrát – jakmile jsme objevili věci, které jsme objevili – byl ten zájem najednou mnohem vyšší. Lidé začali používat marihuanu, ať už pro lékařské, nebo rekreační účinky a okamžitě jsme věděli, že jsme se toho o marihuaně dozvěděli hodně. Ale dlouho jsme nevěděli přesně, jak funguje.

A potom na začátku 90. let jsme objevili dvě složky v mozku a jejich aktivita je právě to, co se snaží THC napodobovat. Takže všichni máme v našem mozku něco, co dělá všechny věci, které umí marihuana. Až na to, že naše tělo to umí mnohem lépe regulovat.

Zeptám se laicky: když marihuana napodobuje něco, co naše tělo v zásadě umí, přizpůsobuje se mu?

„Ano, přesně tak to funguje. THC úplně náhodou opravdu napodobuje to, co naše tělo umí vyrábět – co náš mozek dokáže vytvořit. A hlavním účelem těchto sloučenin, které my vytváříme v našich tělech, podle všeho je, aby nás chránily. Takže jsme se dokázali naučit o naší vlastní fyziologii z toho, že jsme studovali marihuanu.“

Musím se zeptat, zkoušel jste to také na sobě tehdy v 60. letech?

„Ano, když jsme izolovali THC poprvé, tak jsme se rozhodli, že to musíme zkusit sami na sobě. Analýza je sice jedna věc, ale rozhodli jsme se, že to zkusíme. Moje manželka upekla koláč a dala do něj 10 mg čistého THC, které jsme izolovali. A já a mí čtyři přátelé jsme koláč snědli – dalších pět snědlo koláč bez THC, abychom to mohli porovnat. A byli jsme překvapeni tím, co jsme zjistili. Protože každý z nás, kdo jsme vzali marihuanu, se choval jinak. My už dnes víme, že se marihuana u nikoho nechová úplně stejně – moje manželka prostě jen seděla v křesílku a říkala, že je to příjemné. Ale ten další – byl členem parlamentu – toho jsme nebyli schopni utišit, on pořád hovořil. Třetí zase říkal, že to na něj nemá žádné účinky, ale pořád říkal vtipy a usmíval se. Čtvrtá osoba měla silnou psychotickou reakci, měli jsme tam i psychiatra a museli jsme ji dávat dohromady, musela dostat léky. A tohle je výsledek, který velice často vídáme u lidí, kteří marihuanu používají poprvé.“

Profil Raphaela Mechoulama
Zdroj: ČT24

Na mě to působí tak, že v zásadě THC, resp. marihuana, dokáže umocnit jednotlivé vnitřní pocity nebo to, jak se člověk chová. Dokáže to v něm nastartovat. Mýlím se?

„Je známo, že většina lidí, když se jim dostane velice nízká dávka marihuany, se nechová nijak zvláštně. Ale u některých lidí opravdu vidíme takto silné reakce. Obzvlášť u mladých lidí, kteří do kontaktu s marihuanou přijdou poprvé – dostanou vysokou dávku, může dojít k těmto psychotickým reakcím. Ale naštěstí to trvá jen 24 hodin a je to pryč.“

No a nakolik tedy marihuana, pokud ji někdo zneužívá, je nebezpečná?

"Rozhodně ta droga nezpůsobí, že by někdo umřel. Není nebezpečná v tomto smyslu. Rozhodně není toxická do té míry, že by vás mohla významně poškodit. Ale už jsem hovořil o těch psychotických reakcích, to je samozřejmě nebezpečné. Ale většinou jde o to, že nevidíme její toxické efekty.

Na druhou stranu, pokud tu drogu používáme správně, tak můžeme THC i marihuanu využívat k léčebným účelům. Je to látka, která je léčivá a může pomoci mnoha pacientům, pokud je dobře regulovaná. Např. jsme dávali THC dětem, které zvracely v důsledku chemoterapie, a byli jsme schopni tyto vedlejší efekty absolutně vyblokovat. Velice nedávno jsme viděli další experiment, kdy se THC prokázalo jako velice užitečné při posttraumatických šocích. Vidíme, že THC velice dobře reaguje proti stavům úzkosti – další německý tým před dvěma lety zkoušel THC proti schizofrenii a znovu to bylo velice účinné a bez vedlejších účinků. Takže se musíme dívat na všechny aspekty a na všechny situace."

Máte pocit, že běžná medicína – běžní lékaři mají z marihuany stále trochu strach?

„Mnoho lékařů dnes neví, jak by měli marihuanu používat. Ale pochopitelně neustále přibývá informací, stále jsou publikovány nové články, ale těch klinických testů není stále ještě tolik. Klinické testy musí být pečlivě monitorovány a regulovány – ale z toho, co dnes víme, tak tyto složky mohou být za určitých podmínek velice efektivní.  Nejsou to samozřejmě drogy pro každého a na všechno – pro určité druhy bolesti můžou být velice užitečné. Ale pro další pacienty mohou být velice nebezpečné. Myslím si, že v následující dekádě budeme mít spoustu léků, které budou založeny na THC.“

Otázka, která musí přijít na závěr: jak se díváte na legalizaci marihuany?

„Dosud jsme hovořili o lékařské stránce marihuany. Pokud se týká legalizace, tak to je spíše společenský problém. Tato otázka má opravdu jen velmi málo do činění s vědou. Pokud se v demokratickém státu většina obyvatel shodne, že ano – pak by měla být legalizována, tak jako je alkohol nebo tabák. Můj osobní názor není v této věci relevantní.“