Český výzkum enzymů bojujících proti nemocem získal prestižní grant

Biolog Petr Svoboda dostal evropský grant ve výši dvou milionů eur. Jeho projekt zvítězil mezi dalšími dvěma a půl tisíci návrhy. Se svým týmem našel u myší enzym, který by v budoucnu mohl pomoci v boji proti virům, které způsobují chřipku nebo rýmu. A právě pomocí tohoto enzymu chce tým českých vědců nastartovat imunitní reakci, kterou dnes nepoužíváme.
Video Český výzkum enzymů bojujících proti nemocem získal prestižní grant
video

Český výzkum enzymů bojujících proti nemocem získal prestižní grant

Začátkem výzkumu je laboratoř plná myší. „Tady izoluji myší vajíčka a budu se koukat, jak dozrávají v kultuře,“ popsala Eliška Svobodová z Ústavu molekulární genetiky. Pak je ve vajíčkách možné objevit enzym startující obrannou reakci, která se u jiných savců už vymizela a nahradila ji nová. Viry už si s ní ale dokážou poradit. „Snažíme se zapnout starý imunitní systém, který není u savců zapnutý. Je to systém, který funguje u bezobratlých, u rostlin, ale u člověka byl nahrazen jiným systémem,“ vysvětlil Svoboda.

Viry, které dnes savce běžně napadají, by se po spuštění původního imunitního systému setkaly s reakcí, kterou neznají. Tělo by se tak mohlo účinněji bránit běžným infekcím. „Toto místo musíme geneticky upravit, aby ta mutace fungovala i v normálních tělních buňkách a nejenom v myším vajíčku,“ dodal Svoboda. Z myšího vajíčka chtějí vědci enzym startující imunitu dostat do myších tělních buněk.

Nejprve navrhli úpravu DNA, pak ji vyrobili a v této laboratoři ji vkládají do buněk. Zjišťují, jestli funguje, jak chtějí. „Buňky necháváme trochu růst, aby si na to zvykly, a máme tam různé fluorescenční markry a pak vidíme, jestli buňka molekulu přijala,“ popsala celý proces Jana Urbanová z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Pak by vědci chtěli odchovat myš s nastartovaným původním imunitním systémem. V další fázi by v zahraničí myš vystavovali účinkům virů.