Soud: Vězeňská služba má možnosti řešit Janouškův zdravotní stav

Brno - Krajský soud v Brně zamítl žádost lobbisty Romana Janouška na přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů s odůvodněním, že vězeňská služba má možnost jeho zdravotní stav vyřešit, řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová. Janoušek tak zůstane ve vězení. Janoušek si stěžoval na komplikace po úrazu hlavy. Podle lékařů mu ale za mřížemi nehrozí větší zdravotní problémy než na svobodě. Janouškův advokát Vít Široký proti rozhodnutí podá stížnost. Podnikatel si v Brně odpykává trest 4,5 roku za to, že v březnu 2012 v opilosti srazil ženu a ujel.

Lobbista loni v listopadu nastoupil do věznice v Brně, aby si odpykal trest čtyři a půl roku za to, že v opilosti srazil autem ženu a vážně ji zranil. Soud o Janouškově žádosti rozhodl 6. února v neveřejném zasedání, ale informaci nemohl podle mluvčí zveřejnit před tím, než bylo rozhodnutí doručeno účastníkům řízení. „Soud ze závěru nemocniční lékařské komise vězeňské služby došel k tomu, že vězeňská služba má dostatečné možnosti pro řešení zdravotního stavu odsouzeného,“ uvedla Smutná Polachová. Proto nebyla splněná formální podmínka pro přerušení výkonu trestu.

  • „Totožnou žádost, která se týkala odkladu a o které nebylo rozhodnuto, než klient nastoupil, jsem pouze přeměnil na žádost o přerušení výkonu trestu, protože klient už výkon trestu nastoupil,“ řekl dříve České televizi Janouškův advokát Vít Široký.

Proti usnesení lze podat do tří dnů stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Janouškův advokát Vít Široký deníku Právo řekl, že stížnost podá. Široký už dříve uváděl, že jeho klient má problémy po operaci hlavy. Kvůli tomu už loni žádal o odklad nástupu do vězení.

Video Soud: Vězeňská služba má možnosti řešit Janouškův zdravotní stav
video

Soud: Vězeňská služba má možnosti řešit Janouškův zdravotní stav

Pokud by měl odsouzený těžkou nemoc, lze výkon trestu na potřebnou dobu přerušit. „V obecné rovině lze ale říct, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je vězeň v podstatě v ohrožení života,“ řekla již dříve mluvčí bohunické věznice Dana Krejčířová. Právě v této věznici Janoušek je. „Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, a proto se nemůžeme nijak vyjádřit,“ řekla dnes Krejčířová.

Rekonstrukce nehody v pražské Vyskočilově uliciJanoušek podle obžaloby 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici narazil svým porsche do volva, které řídila jedenapadesátiletá žena. Kolizi neřešil, a když ho rozčilená řidička na následující křižovatce doběhla a postavila se mu před kapotu, srazil ji a ujel. Krátce poté mu policisté v dechu naměřili přes dvě promile alkoholu. Žena se zhruba měsíc a půl léčila v nemocnici s otokem mozku a zlomenými žebry.

Městský soud ho poslal do vězení na tři roky, odvolací instance mu ale trest zpřísnila. Za těžké ublížení na zdraví dostal čtyři a půl roku vězení. Trest i přes údajné zdravotní obtíže nastoupil v polovině listopadu.