Dentální hygienisté zažívají v Česku boom

Specialisty, kteří čistí zuby a pomáhají s prevencí, navštěvuje stále víc Čechů. Počet takových odborníků za poslední desetiletí v některých krajích stoupl mnohonásobně. Na dentální hygienu přitom přispívají jen některé zdravotní pojišťovny.

S čištěním zubů lidem stále častěji radí dentální hygienisté – a je to potřeba. Až osmdesát procent Čechů si podle odhadů odborníků neumí správně vyčistit zuby. Právě špatná péče o chrup je přitom i nejčastější důvod, proč se jim zuby kazí. „Hygienistka není v žádném případě konkurencí zubaře. Měli by spolupracovat – vytvořit dentální tým,“ říká dentální hygienistka Klára Nováková. 

Ošetření v opavské ordinaci vyjde na zhruba 800 korun, v Praze je ještě dražší. Pacienti musí počítat s tím, že si budou vše hradit z vlastní kapsy. Pouze některé pojišťovny přispívají stokorunovými částkami. „Péče dentálních hygienistů není zařazena v Seznamu zdravotních výkonů, s úhradami péče dentálních hygienistů nepočítá ani Úhradová vyhláška,“ konstatoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

Video Češi si oblíbili dentální hygienisty
video

Češi si oblíbili dentální hygienisty

Pacienti si ale péči pochvalují. „Určitě je to rozdíl než předtím – čistší, hladší,“ tvrdí jeden z pacientů – Zdeněk. Dentální hygiena se dá studovat na střední, vyšší odborné a teď už i vysoké škole. A poptávka po těchto odbornících stále stoupá.