Česko by nemělo dodávat zbraně na východ Ukrajiny, usnesla se ČSSD

Praha - Sociální demokraté odmítají, aby Česká republika dodávala zbraně východní Ukrajině, vedlo by to podle nich ke zhoršení konfliktu. Usnesl se na tom výbor ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka po zasedání výboru řekl, že bude prosazovat, aby o kandidátovi ČSSD na prezidenta rozhodovali všichni straníci.

ČSSD podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka podporuje diplomatické řešení konfliktu na Ukrajině. „Naopak chceme vytvořit linii dotyku, aby se přestalo vraždit a stáhly se těžké zbraně,“ řekl místopředseda ČSSD. Podle straníků by dodávky zbraní jen zhoršily situaci a způsobily lidem v oblasti bojů další utrpení. Zaorálek jako šéf české diplomacie podotkl, že ČR hledá všechny způsoby, jak krveprolití na Ukrajině zastavit.

Česko je při řešení všech krizí velmi aktivní a v zahraničí se angažuje, dodal. K dodávce zbraní na Ukrajinu vybídl země NATO ukrajinský prezident Petro Porošenko. Úvahy o vyzbrojování Ukrajinců podpořil třeba vrchní velitel aliančních sil v Evropě Philip Breedlove. Zaorálek už před pár dny varoval, že by situace mohla být nebezpečnější než někdejší studená válka. Přivítal pak středeční prohlášení Bílého domu, který tyto myšlenku o vyzbrojování odmítl. Zdůraznil pak, že ani na půdě NATO se debata o zbraních pro Kyjev nevede.

Ukrajinský konflikt
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Vadim Braydov

Ministr zahraničí podpořil dnes novou francouzko-německou mírovou iniciativu. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande o plánu v pátek informovali ruského prezidenta. Podrobnosti z návrhu oficiálně zveřejněny nebyly. Podle agentury DPA je jeho základem zastavení palby. Média spekulují, že by se kromě příměří jednalo i o výměnu zajatců a stažení těžké výzbroje. Problémem je prý demarkační linie, protože vzbouřenci chtějí získané území z poslední doby. Podle Zaorálka pokus Francie a Německa míří k tomu, aby se našlo obecně přijatelné řešení a krize se ukončila.

Šéf ČSSD chce, aby o kandidátovi na prezidenta rozhodli straníci

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka bude prosazovat, aby také o kandidátovi ČSSD na prezidenta rozhodovali všichni straníci. Řekl to dnes po jednání výkonného výboru ČSSD, který řešil přípravu březnového sjezdu a změnu stanov. O této úpravě ale širší vedení strany nejednalo. Návrh stanov počítá třeba s tím, že by kandidáty či kandidátky do parlamentních či krajských voleb měli vybírat všichni členové strany a na listinách by mělo být aspoň 40 procent žen.

Video Česko by nemělo dodávat zbraně na východ Ukrajiny, usnesla se ČSSD
video

Česko by nemělo dodávat zbraně na východ Ukrajiny, usnesla se ČSSD

„Vzhledem k tomu, že prosazuji, abychom vybírali naše kandidáty hlasováním všech členů, tak logicky budu prosazovat, aby o té prezidentské volbě rozhodovali všichni členové sociální demokracie… a nepochybně budeme postupovat tímto způsobem,“ uvedl šéf strany. Podle něj ale prezidentskou volbu začne ČSSD řešit až po krajských a senátních volbách, které se konají příští rok na podzim.

Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) už řekl, že by na prezidenta rád kandidoval. „Nás všechny poněkud prohlášení Zdeňka Škromacha překvapilo. Po pravdě řečeno, s nikým to nekonzultoval,“ uvedl Sobotka. Dodal, že se za dva roky uvidí, zda strana najde kandidáta na hlavu státu ve svých řadách, nebo zda podpoří nezávislou osobnost. Nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi skončí mandát za tři roky. Sobotka podotkl, že výbor ČSSD dnes řešil hlavně březnový sjezd. Na něj by mělo dorazit přes 700 delegátů. Vybírat budou vedení strany. Potvrdit by měli také nové stanovy.

Návrh obsahuje asi šest desítek změn, schválilo ho už politické grémium strany. Do nových pravidel se promítly výsledky loňského stranického referenda. O sestavování kandidátek by nově měli rozhodovat členové strany, na listinách by se už v příštích volbách mohlo objevit aspoň 40 procent žen. „Může se to týkat ale jak žen, tak mužů,“ zdůraznila místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Věří, že sjezd změny ve stanovách potvrdí.

Podle političky kvóty přispějí k tomu, aby začalo být samozřejmé, že na post prvního místopředsedy ve straně budou kandidovat i ženy či že se žena stane premiérkou nebo prezidentkou země. „Nepůjde to, pokud nám ženy zespoda nevyrostou,“ uvedla Gajdůšková.