Ovčáček: Handicapovaným nikdo z Hradu obsluhovat prezidenta nezakázal

Krásná Lípa - Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček i spolumajitel Křinického pivovaru v Krásné Lípě Jan Srb důrazně popřeli informace deníku Právo, že Hrad zakázal, aby prezidenta Miloše Zemana při obědě obsluhovali handicapovaní. „Cílem dezinformace deníku Právo je poškodit prezidenta republiky v očích veřejnosti,“ reagoval Ovčáček. Na rozhovor se spolumajitelem pivovaru se můžete podívat zde. Právo na svých informacích dál trvá.

Zeman přijel do Krásné Lípy v rámci své třídenní návštěvy Ústeckého kraje. V Křinickém pivovaru obědval s místními podnikateli. Pivovar je zároveň sociálním podnikem, kde pracují i mentálně a tělesně postižení. V úterý ale podle Práva dostali všichni volno. To ovšem Srb v rozhovoru pro Českou televizi odmítl: „Žádná dovolená tam nebyla, prezident navštívil pivovar mimo otevírací dobu. Odjel v půl čtvrté, ve čtyři se pivovar otevírá.“

„Část našeho personálu jsou handicapovaní a na obsluhu prezidenta jsme z prezidentské kanceláře dostali nějaké požadavky a ty jsme museli splnit. Nebyli jsme s to zvládnout to vlastními silami, takže jsme se museli domluvit s hotelovou školou, která nám poskytla studenty, kteří obsluhovali,“ citoval deník Srba. Pro ČT Srb později upřesnil, že jediný požadavek z Hradu byl, aby jeden číšník obsluhoval dva hosty: „Protože máme malý tým a takové návštěvy vyžadují jiný typ obsluhy, tak jsme se domluvili na spolupráci se střední školou.“

Právo dnes napsalo, že podle jeho zdroje před pár týdny přijeli do pivovaru muži z hradní kanceláře kvůli zajištění bezpečnosti a naplánování průběhu oběda. Když ale v restauraci viděli obsluhovat ženu s pahýlem ruky a lehce mentálně postiženého muže, vydali pokyn, že tito lidé prezidenta obsluhovat nebudou. Odpoledne deník uvedl, že informací získal 22. ledna od spolehlivého místního zdroje, kterému se svěřila handicapovaná žena. V restauraci prý byla na doslech rozhovoru mužů z Prahy s vedením pivovaru. Podle jejích slov zcela jednoznačně zaznělo, že účast dvou handicapovaných při obsluze prezidentské společnosti je nežádoucí. „Tihle dva, doufám, že tady nebudou,“ padlo podle ženy při jednání od jednoho z mužů.

Podle Ovčáčka Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Ani Srb podle svých slov netuší, kde se tato podle jeho slov jedna velká novinářská kachna vzala.

Jiří Ovčáček: „Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou handicapovanou paní. Je zřejmé, že cílem dezinformace deníku Právo je poškodit prezidenta republiky v očích veřejnosti.“

Handicapovaní zaměstnanci byli podle deníku povoláni zpět až na závěrečný úklid. „Do práce půjdeme, až pan prezident odjede. Chápu, že mě nechtějí, že nejsem vyučen. Ale lidi tady si nás hrozně chválí, pracuji tam už rok a půl, od začátku, kdy otevřeli. Hosté i šéfové jsou s naší prací spokojeni. I s mojí kamarádkou, která nemá ruku. Mě mrzí, že nemůžu dát panu prezidentovi pivo a říct, že je domácí a kvalitní, tak jak to dělám vždycky,“ řekl Právu zaměstnanec pivovaru Miroslav Čonka.

S prezidentem se Čonka ale nakonec osobně setkal, a dokonce si s ním i potřásl rukou. Ne ovšem v roli zaměstnance podniku, ale jako jeden z asi třiceti lidí, kteří před restaurací protestovali proti Zemanovu dřívějšímu výroku o handicapovaných. Když prezident z restaurace odjížděl, snažil se své výroky demonstrantům vysvětlit: „V takzvaných praktických třídách je dětí polovina a učitelé se jim mohou daleko více věnovat. Tyto děti by byly zároveň uchráněny před tím, aby se jim ty ostatní, normální, posmívaly.“

Ve chvíli, kdy Zeman demonstranty opouštěl, mu chtěl Čonka věnovat svůj transparent s nápisem Postižení je přímá volba?. „Kdybyste byli odvážní a přijeli do Varnsdorfu na debatu, byli byste první, komu bych dal slovo. Je naopak dost trapné, když kvůli exhibici jednoho člověka necháte skupinu dětí dvě hodiny mrznout,“ reagoval prezident, který Varnsdorf navštívil těsně před Krásnou Lípou. „Nejsme děti,“ ozvali se v tu chvíli protestující. „V tomto věku jste ještě všichni děti, jak se na vás dívám. Na shledanou,“ uzavřel prezident.