Světoví odborníci v Česku testují, jak hoří dům

Ostrava – Do budovy bývalé briketárny a kotelny na Sokolovsku se sjeli odborníci, kteří tvoří matematický model požárů velkých budov. Budovu zapálí a pomocí přesného měření, termokamer a dronů pak budou detailně zjišťovat, jak se rozvíjí požár ve velkých budovách. Zjistí také, jak odolné jsou materiály, ze kterých je objekt postaven.
Video Světoví odborníci testují, jak hoří dům
video

Světoví odborníci testují, jak hoří dům

Odborníci z University of Edinburgh ve spolupráci se švédským výzkumným ústavem a Vysokou školou báňskou v Ostravě provádí zcela unikátní výzkumný test. V bývalém areálu Sokolovské uhelné zapálili jednu z budov, kterou nechají úplně shořet.

Vhodnou budovu hledali odborníci po celém světě, nakonec ji našli nedaleko Sokolova. Jde o bývalou briketárnu či kotelnu. Protože byl objekt postupně přestavován k různým účelům, má uvnitř různé druhy materiálů i konstrukcí. „Tento objekt jsme hledali velice dlouho a je pro nás velice přínosný,“ uvedla odbornice na požární bezpečnost Kamila Kempová z University of Edinburgh s tím, že pro úspěch testu je důležité i to, že se jedná o velmi rozlehlý objekt.

Do objektu výzkumníci umístili  kromě sedmi tun dřeva také velké množství termočlánků a měřicí aparatury, konkrétně 54 termočlánkových stromů a další měřidla pro měření teploty uvnitř konstrukcí. „Jedná se o přírodní požár, který může nastat v jakékoli budově,“ uvedla Kempová. Data z tohoto výzkumu budou sloužit pro tvorbu matematického modelu, který popíše požár budovy a může tak pomoci při hašení reálných požárů.