Žalobkyně navrhla vydat na Procházku mezinárodní zatykač

Praha - Žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze navrhla vydat mezinárodní zatykač na údajného pachatele "krádeže století" Františka Procházku. Ten podle policie odcizil minulý víkend zhruba 560 milionů korun z bezpečnostní agentury, kde pracoval.

„Státní zástupkyně navrhla vydat příkaz k zatčení platný pro území České republiky, Evropský zatýkací rozkaz a zatýkací rozkaz platný pro jeho zadržení na mezinárodní úrovni,“ řekla ČTK mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. O tom, zda budou zatykače vydány, nyní rozhodne Obvodní soud pro Prahu 3.

Až dosud byl na Procházku vydán jen takzvaný předběžný souhlas se zadržením. Poté, co ale policie muže ve čtvrtek oficiálně obvinila, mohla žalobkyně navrhnout vydat uvedené zatykače. Nepotvrdily se tak dřívější informace některých médií, že na Procházku již evropský zatykač vydán byl.

Procházka je obviněn z krádeže. Pokud bude dopaden a usvědčen, hrozí mu až 12 let vězení.

Krádež, která zřejmě nemá v české historii obdoby, se stala v žižkovském areálu agentury G4S. V sobotu 1. prosince kolem 09:00 tam podle policie vjel Procházkův vůz, který řídil neznámý člověk a zloděj už na něj čekal i s ukradenými penězi. Pracovníci firmy krádež odhalili až další den - v neděli. Kolem poledne podali trestní oznámení. Po ozbrojeném Procházkovi, který v G4S pracoval jako strážný, vyhlásila policie celostátní pátrání. V úterý ho po telefonickém tipu hledaly v Hloubětínské ubytovně desítky policistů. Podezřelý muž ale v ubytovně nebyl.

Poškozená firma vypsala za informace vedoucí k vypátrání pachatele odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun).