Senioři, kteří si nevyměnili občanku, by nemuseli dostat penzi

Praha - Někteří senioři, kteří si nevyměnili staré občanské průkazy za nové a vybírají si důchod v hotovosti na poště, by mohli mít v příštím roce při vyzvedávání penze potíže. Doklady bez strojově čitelných údajů totiž přestanou platit, takže by důchodci nemuseli své peníze dostat. Novinářům to dnes řekla ředitelka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Božena Michálková.

Občanské průkazy, které byly vydány do 31. prosince 1998, přestanou platit ke konci roku. Měnit si je nemuseli lidé, co se narodili před 1. lednem 1936 a jejich doklad má neomezenou platnost. Vyřízení nového průkazu trvá 30 dní. Žádost tedy bylo nutné podat do konce listopadu.

Podle Michálkové si čtyři pětiny důchodců vybírají své penze v hotovosti na poště. „Pošta jim důchod vyplatí po ověření totožnosti. Pokud nebude důchodce platný občanský průkaz mít, důchod nedostane. Podle informací ministerstva vnitra víme, že si mnoho občanů průkazy dosud nevyměnilo,“ uvedla ředitelka.

Nevyplacené důchody zůstanou podle ní na poště uloženy tři měsíce. Pak se vrátí zpět správě sociálního zabezpečení. Lidé by si poté o jejich opětovné zaslání museli požádat v příslušné pobočce ČSSZ.

Důchod se od ledna zvyšuje. Základní výměra penze, která je pro všechny stejná, se zvedne z 1570 na 1700 korun. Procentní část penze, která se liší podle odpracovaných let a výdělku, vzroste o tři procenta. V průměru si penzisté přilepší o 346 korun měsíčně. Průměrný důchod by měl činit asi 9111 korun. V novém roce se zvednou o tři procenta i příplatky k důchodům lidem, kteří byli za komunistického režimu pronásledováni a vězněni. Nárok na příplatek mají i odbojáři.

Starobní penzi na konci října pobíralo přes 2,02 milionu lidí. Česká správa sociálního zabezpečení spravuje záležitosti 2,71 milionu důchodců a vyplácí jim přes 3,33 milionu starobních, pozůstalostních a invalidních důchodů.