Podle právníků mohou být poplatky ve zdravotnictví protiústavní

Praha - Pokud některým skupinám lidí znemožní regulační poplatky přístup ke zdravotní péči, jsou podle Ondřeje Dostála z Centra pro medicínské právo v rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Pokud Ústavní soud přijme argument slovenského Ústavního soudu z roku 2003, tak by pravděpodobně měl poplatky zrušit," řekl Dostál.

Od ledna se bude platit 30 korun u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Několik desítek politiků, umělců, akademiků a dalších lidí vyzvalo ve středu občany, aby do rozhodnutí Ústavního soudu poplatky neplatili. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) si myslí, že poslanci a senátoři, kteří výzvu podepsali, by se měli vzdát mandátu.

Zákon sice osvobozuje od poplatků lidi v hmotné nouzi, v Česku je však velká skupina lidí, kteří tento status nemají a přitom nemají peněz nazbyt. Je to například 70.000 obyvatel zařízení sociální péče. Po úhradě pobytu jim z důchodu zbude měsíčně 1000 až 1500 korun na všechny životní potřeby.

Ústavní soud má na stole opoziční stížnost na reformu financí, a tedy i na poplatky. Opozice se snaží také prosadit samostatný zákon, jímž by se poplatky ve zdravotnictví zrušily.

Podle Dostála jsou poplatky v rozporu s Ústavou do té míry, do které budou tvořit překážku pro lidi sociálně slabé. Obecně s ní v rozporu nejsou, je však třeba, aby všechny osoby sociálně slabé, pro něž by znamenaly neúměrnou zátěž, byly od nich osvobozeny.

Zákon chrání lidi v hmotné nouzi a chronické pacienty, kteří potřebují hodně péče a drahé léky. Stanoví roční limit 5000 korun. Peníze nad tuto částku budou zdravotní pojišťovny vracet lidem zpět. Do limitu se ale počítají jen třicetikoruny za návštěvu a položku na receptu a některé doplatky na léky.

Poplatků budou ušetřeny děti od jednoho roku do 18 let, pokud jsou v trvalém sledování lékaře pro vybrané nemoci. Do jednoho roku však chráněny nebudou, i když mají stále stejnou diagnózu. Rodiče za ně zaplatí, poukázal Dostál na nelogičnost zákona.

Zákon se od ledna mění tak, že umožní platit za péči související. Neříká už ale podle Dostála jasně, co to znamená: zda je to i lepší strava, televize na pokoji, nebo možnost ošetření i večer a o víkendu. Na lepší kloubní náhradu si zatím lidé nebudou moci připlatit, s tím počítá reforma až od roku 2009, upozornil právník.

Přínosem pro pacienty podle něj naopak bude to, že lékárníci jim budou moci nabídnout levnější variantu léku, pokud na jejich přípravek bude vysoký doplatek. Dostál upozornil na riziko i v této oblasti - pokud lékař bude na drahém léku trvat, vyznačí na recept velké R. Pak se vysoký doplatek započítá do limitu, jinak se počítá jen doplatek za nejlevnější variantu. Pacienti, kteří berou drahé léky, tak vyčerpají limit už někdy v březnu či dubnu. Pak už nebudou motivováni k úsporám, protože vše nad limit jim pojišťovna vrátí.