Kauza Grossova bytu je uzavřena, NSZ případ kontrolovat nebude

Brno - Případ někdejšího premiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse spjatý s koupí jeho bytu je uzavřen. Pražští žalobci kauzu před časem odložili. Nejvyšší státní zastupitelství mohlo jejich postup přezkoumat a případně vrátit věc k doplnění a k novému rozhodnutí. Neučiní tak, protože k takzvané kontrole skončené věci není důvod, řekl mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Pavel Foltán.

Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Gross se pak stal advokátním koncipientem. Nedávno se veřejnosti připomněl koupí a následným prodejem akcií tuzemského obchodníka s elektřinou, společnosti Moravia Energo. Gross podle médií na transakci vydělal desítky milionů korun. Případem se zabývá protikorupční policie.

Pokud jde o koupi bytu na pražském Barrandově, dospěli policisté opakovaně k závěru, že se Gross nedopustil krácení daní ani jiného trestného činu či přestupku.

V prosinci 2005 policie kauzu poprvé odložila. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ji ale otevřela. Případ byl však letos v únoru za souhlasu obvodního zastupitelství i napodruhé odložen. Městští žalobci pak ještě nařídili prověřování koupě Grossova bytu doplnit. Policie však ani pak nic podezřelého nenašla, a případ zůstal odložen. S odložením již souhlasili i městští žalobci. Nyní se ale ještě případem hodlají zabývat nejvyšší žalobci.

Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na Barrandově, začalo předloni v únoru. Poté, co Mladá fronta Dnes poukázala na nesrovnalosti ohledně pořízení bytu, dostala policie pět trestních oznámení. Média i opozice Grosse kritizovaly za to, že nedokázal doložit, jak před několika lety získal 1,2 milionu korun, které údajně použil na čtyřmilionový byt jako zálohu.

Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil 1,2 milionu korun jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900.000 korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který ji prý ihned zničil.

Kromě koupě bytu dostala Grosse ještě jako premiéra do potíží i jeho manželka Šárka, která chtěla vybudovat v Proseku luxusní bytový komplex společně s přítelkyní Libuší Barkovou, která je stíhána za téměř osmimilionový pojistný podvod.