MO bude s firmou Steyr o transportérech znovu jednat v lednu

Praha - Ministerstvo obrany bude v jednání s rakouskou firmou Steyr pokračovat v lednu příštího roku. Podle Jana Pejška z tiskového oddělení ministerstva to vyplynulo z dnešních rozhovorů obou stran. Od více než dvacetimiliardové zakázky česká vláda ustoupila kvůli tomu, že Steyr podle ministerstva obrany neplnil závazky vyplývající ze smlouvy - nestihl transportéry dodat včas. Stroje při kontrolních zkouškách nevyhověly ve 24 z 93 smluvních bodů.

Pejšek doplnil, že vyjednavači v jednáních dnes příliš nepokročili. „Při dnešním jednání se zástupci společnosti Steyr nedošlo k zásadnímu posunu,“ uvedl bez bližších podrobností Pejšek. Úvodní kolo rozhovorů se uskutečnilo minulý týden. V čele české delegace stál náměstek ministryně obrany Martin Barták. Rakouská zbrojovka Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeuge (SSF) se však podle všeho nehodlá zakázky na 199 transportérů snadno vzdát. Rakouská média naznačují, že přijít o kontrakt za více než 20 miliard korun by mohlo znamenat konec firmy.

Podle spekulací některých českých médií by se však ministerstvo mělo pokusit s firmou Steyr uzavřít kompromis. Podle Hospodářských novin se například jako nejpravděpodobnější jeví varianta, že se ministerstvo pokusí domluvit s vlastníkem společnosti Steyr americkou firmou General Dynamics na odběru menšího počtu vozidel nebo nákupu jiné techniky. Bylo by ale komplikované o tak zásadní změně dodávky rozhodnout, aniž by na ni nebyla vyhlášena nová soutěž, napsal list.

Podle nedávných informací pražského zpravodaje rakouského deníku Die Presse Hanse-Jörga Schmidta důvody k vypovězení smlouvy se Steyrem jsou spíše záminkou. Opoždění dodávek transportérů údajně bylo způsobeno především tím, že česká strana přicházela se stále novými požadavky na jejich vybavení.

Podle něj pravděpodobnější než nová dohoda s rakouskou firmou je to, že čeští vyjednavači v čele s Bartákem budou chtít ze smlouvy skutečně jednostranně vystoupit a velký kontrakt rozdělit na menší. Tyto jednotlivé zakázky by pak byly přiděleny různým zbrojařským firmám. Problém je pouze v tom, jak obejít evropské kontrolní mechanismy, napsal list Die Presse.

Kontrakt na nákup transportérů podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) loni po volbách, při nichž se jeho strana nedostala do parlamentu. Tendr na nákup transportérů vyhlásilo ministerstvo na jaře roku 2005.

Do konce ledna 2008 má vláda dostat od ministerstva obrany analýzu dalšího postupu. Původně měla společnost Steyr prvních 17 transportérů Pandur předat české armádě do konce listopadu, dodávka se však zpozdila. Vláda nedávno na tajném zasedání rozhodla, že Česko od smlouvy ustoupí, a ministryně obrany Vlasta Parkanová později tuto informaci zveřejnila.