Do konce ledna si rodiče musí zvolit jednu z variant rodičovské dovolené

Praha – Od ledna začne v České republice platit takzvaná třírychlostní rodičovská dovolená. Rodiče malých dětí si budou muset dopředu a napevno vybrat, jak dlouho po narození s nimi zůstanou doma, a podle toho také budou vysoké jejich měsíční příspěvky. Změna se týká  nejen budoucích rodičů, ale i těch, kteří už peníze dostávají.

Zatímco do dnešního dne mohl rodič zůstat s dětmi doma až čtyři roky a po celou dobu pobíral dávky ve stále stejné výši, od začátku ledna bude systém nastaven jinak. Matka nebo otec dítěte se budou muset během prvního měsíce roku 2008 rozhodnout, jak dlouho zůstanou na rodičovské dovolené. Po prvních 28 týdnech, kdy je výše dávek pro všechny stejná, dostane rodič na výběr ze tří variant.

Základní varianta je tříletá s měsíčním příspěvkem 7600 korun. Druhou možností je dvouletá rodičovská dovolená - podmíněná tím, že měsíční plat před nástupem na dovolenou dosahoval 16 tisíc korun - kdy rodič bude dostávat 11400 korun za měsíc. Poslední možností je pomalé, čtyřleté čerpání nejprve 7 600 a pak 3 800 korun za měsíc. Na příspěvek má rodič nárok, i když chodí každý den do práce, ale pouze pod podmínkou, že zajistí celodenní hlídání dítěte.

Pokud se rodiče na úřady práce nebo městské části nepřihlásí během ledna, aby si zvolili pro ně nejvhodnější možnost, automaticky budou pobírat nejnižší příspěvek do čtyř let věku dítěte. Úřady očekávají začátkem roku nápor, žádost totiž ještě nepodala více jak polovina lidí.