Ode dneška přestávají platit některé občanské a řidičské průkazy

Praha - Ode dneška přestávají platit některé řidičské a občanské průkazy. Lidé sice měli na jejich výměnu několik let, přesto si statisíce lidí dosud doklady nevyměnilo.

Platnost pozbývají řidičské průkazy vydané mezi lety 1964 a 1993. Nové průkazy o rozměrech platební karty jsou již časově omezené a jejich platnost je deset let. Řidičům, kteří výměnu nestihli a policie je přistihne se starým průkazem, hrozí několikatisícová pokuta. Výměna pokračuje i v letošním roce, žadatel však za nový průkaz, který byl do konce roku 2007 zdarma, zaplatí 50 korun. Ministerstvo dopravy evidovalo ke konci prosince kolem 500.000 řidičů, kteří dosud o nový průkaz nepožádali.

U občanských průkazů se povinnost výměny týká lidí, jejichž doklady byly vydány do konce roku 1998. Plastová kartička, kterou mnozí z nich mají, totiž patří do skupiny dokladů, které neobsahují strojově čitelné údaje. V případě, že si o nový průkaz občané nezažádají, hrozí jim pokuta až 10.000 korun. Zda ji ale dostanou, záleží na rozhodnutí úředníků.

Všechny občanské průkazy bez strojově čitelných údajů pozbudou platnost postupně do 31. prosince 2008. Zapomnětlivců, kteří dosud nemají novou občanku, bylo na konci loňského roku kolem 200.000.