MfD: Kvůli chybě musí chronicky nemocní kojenci u lékaře platit

Praha - Děti chronicky nemocné v takzvané dispenzární péči, které nedosáhly jednoho roku věku, musejí podle Mladé fronty Dnes (MfD) platit poplatky za návštěvy u lékaře. MfD píše, že je to kvůli chybě v zákoně o poplatcích, z něhož vypadlo jedno písmenko. Tato věc má dopady pro tisíce rodin s malými dětmi, které jsou těžce nemocné, píše list.

Týká se to například dětí s metabolickými poruchami, jako je třeba cystická fibróza, dětí s vrozenými srdečními vadami, dětí po transplantacích orgánů, hydrocefalitických dětí či dětí s nemocemi ledvin a dalších orgánů.

Chronicky nemocné děti v takzvané dispenzární péči měly být osvobozeny od poplatků od narození do 18ti let. Jenže zákon je osvobozuje až od jednoho roku. Na mladší děti, tedy na kojence, podle MfD zapomněl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt připustil, že se stal omyl: „Takhle to dopadá, když se na poslední chvíli zasahuje do zákona. Je to zřejmě pozůstatek řádění poslance Hovorky.“

Zákon o poplatcích původně počítal s tím, že poplatky budou odpuštěny všem dětem do tří let věku. Po protestech právě lidoveckého poslance Ludvíka Hovorky se ale návrh na poslední chvíli změnil tak, že poplatky v ordinacích nemusí platit děti v dispenzární péči až do 18 let. Přitom však ministerští úředníci i politici zapomněli na to, že kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, jsou podle zákona speciální kategorie - nikdo tak písmenko s dodatkem o kojencích do nového zákona nepřenesl a patřičný dodatek nebyl schválen.

Ministerstvo teď bude zjišťovat, jaké dopady na rodiny s dětmi může chyba mít, a poté se rozhodne, zda dojde ke změně zákona. Fungování celého systému chce vyhodnotit v polovině roku. Cikrt upozornil, že týká-li se problém stovky dětí, za které rodiče zaplatí navíc 90 korun na rok, asi se nic měnit nebude. Změna by mohla být, pokud by dopady byly větší, připustil.

Řešení podle MfD zřejmě našli ambulantní pediatři. „Snad to nebude tak velký problém. Děti do jednoho roku mají totiž hodně preventivních prohlídek - celkem devět. A pod prevenci se dá schovat hodně věcí,“ řekl šéf sdružení lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.