Soud zprostil milence obžaloby z plánování vraždy

Brno - Brněnský krajský soud zprostil viny z přípravy vraždy osmačtyřicetiletého Pavla Látala a jeho o sedm let mladší milenku Ivetu Zápařkovou z Prostějova. Hrozilo jim až 15 let vězení za to, že chtěli nechat zlikvidovat manžela Zápařkové. O věci jednali s policejním agentem, jehož pokládali za nájemného vraha. Pak ale podle soudu od záměru upustili, protože si prý uvědomili závažnost plánovaného skutku.

S tím ale rozhodně nesouhlasí státní zástupce Ivan Hrazdíra. Domnívá se, že by milenecký pár čin uskutečnil, kdyby k němu měl potřebné peníze. Proto se proti verdiktu odvolal. Případem se tedy bude muset zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Z vyšetřování vyplývá, že se Zápařková seznámila letos v květnu s Látalem. Muž se do ní zamiloval a když se mu partnerka svěřila, že má velké problémy s manželem, který ji týrá, domluvili se milenci na tom, že se mu za to pomstí.

Látal tvrdí, že chtěl jen, aby byl Zápařka za týrání zbit. Podle policie ale dvojice připravovala úkladnou vraždu. Přes známé se dostala k muži, který slíbil, že čin vykoná. Tento policejní agent v utajení za ni měl dostat 170.000 korun.

Podle soudkyně Dany Kancírové je zřejmé, že dvojice původně vraždu domlouvala. Pak ale záměr přehodnotila. Nedostatek peněz Látala se Zápařkovou prý nezastavil. Měli na hotovosti 50.000 korun a mohli s údajným pachatelem vyjednávat o ceně, ale neudělali to, zdůraznila soudkyně. Žalobce věc vidí jinak.