Dryml: Nemocniční poplatky jsou asociální

Praha - Poplatky ve zdravotnictví jsou asociální. V Otázkách Václava Moravce to řekl ředitel nemocnice ve Vrchlabí, Vladimír Dryml. Podle ministerstva zdravotnictví je ale celá reforma až na malé problémy úspěšná.

Šest dní je v platnosti reforma zdravotnictví, která zavádí placení za lékařská ošetření, za pobyt na nemocničním lůžku nebo třeba za léky. Už první den se ukázalo, že má zákon několik nejasností. Ředitel vrchlabské nemocnice a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml v Otázkách Václava Moravce uvedl, že poplatky jsou proti základním lidským právům. „Jsou asociální hlavně u dětí. Nikde v Evropě děti u lékaře neplatí.“

Přes prvotní problémy kolem placení za zdravotní péči ale ministerstvo zdravotnictví reformu považuje za úspěšnou. „Ze zkušenosti po těch šesti dnech mohu konstatovat, že systém běží výrazně lépe, než jsme čekali,“ říká Marek Šnajdr, náměstek ministra zdravotnictví.

Podle odpůrců poplatků se ministerstvo zdravotnictví dopustilo chyby, když k zákonu nevydalo vyhlášku, ale pouze metodický pokyn. To má za následek další problémy s vybíráním poplatků. „Je velmi zvláštní, jak se popisuje v zákoně, jak se mají vybírat poplatky od pacienta. Lidé nejdřív zaplatí a teprve pak jdou k lékaři,“ stěžuje si Dryml.

Zdravotní pojišťovny ale velký počet stížností na vybírání poplatků nezaznamenali. „Situace je velmi klidná. Například ve čtvrtek jsme zaznamenali jen šest dotazů na poplatky,“ potvrzuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Po prvním měsíci pojišťovny vyhodnotí, s jakým výsledkem nemocnice poplatky vybírají. Ty, které je nebudou vybírat, budou pokutovat. Mohlo by se totiž stát, že by tím získali konkurenční výhodu.