Soud v kauze „pět českých na stole“ byl odročen

Praha - Dnešní soud s někdejším tajemníkem českých premiérů Zdeňkem Doleželem v kauze známé jako "pět na stole v českých" opět provázely problémy s doručenkami. Soudce Kamil Kydalka chtěl vyslechnout bývalého premiéra Jiřího Paroubka a exministra financí Bohuslava Sobotku (oba ČSSD). Ani jednomu se ale nepodařilo doručit předvolání, a soud byl proto odročen.

Už na konci listopadu musel soud odložit výslech jednoho z hlavních svědků polského lobbisty Jacka Spyry. Tehdy mu mezinárodní soudní obsílku doručil do Polska, kde ji také někdo podepsal. Spyra ale tvrdil, že kvůli další kauze, ve které je obviněn z pokusu podvod, nesmí opustit Česko a pobývá ve Slaném.

Paroubka a Sobotku se soud snažil dostihnout na jejich domácích adresách a Paroubka i v parlamentu. Obsílky se mu ale vrátily jako nedoručené. Státní zástupkyně ale na obou svědcích trvá, Kydalka tak bude v „pátrání“ pokračovat. Tisková mluvčí ČSSD Květa Kočová už ve středu sdělila, že Paroubek je na dovolené v zahraničí a k soudu nedorazí.

Doležel je obviněn z pokusu o podvod. V roce 2005 si prý totiž na jedné ze schůzek se Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval.

Doležel tvrdí, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Několik schůzek ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která rozhovory obou můžu odvysílala.

Na jednom záznamu říká Doležel Spyrovi, že „na stole bude pět“. Po Spyrově otázce, zda „v českých“, Doležel souhlasí. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se dohodli se Spyrou v roce 2003. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace „pět na stole“ tak prý znamenala účast českého premiéra.

Naopak Spyra tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil.

Podle Doležela je celá kauza Spyrovou pomstou za neuskutečněnou schůzku nyní odsouzeného kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, který měl údajně úzké vazby na Setu, s dřívějším ministrem vnitra a expremiérem Stanislavem Grossem. Schůzku se pokusil polský lobbista zorganizovat s pomocí Doležela. Když si prý ale tehdejší ministr Gross zjistil, kdo Pitr je, schůzku odmítl.

Seta bojovala se společností Agrofert o to, kdo se stane po prodeji Unipetrolu firmě PKN Orlen českým partnerem polského koncernu.

Soud bude pokračovat 24. a 25. ledna, kdy by mohl i skončit.